Mniejszość Niemiecka: Plan dla Odry wymaga poprawek

Mniejszość Niemiecka wraz z grupą samorządowców skupionych wokół Śląskiego Stowarzyszenia  Samorządowego mają swoje propozycje w kwestii rewitalizacji Odry. Przedstawili je dzisiaj na konferencji prasowej poseł MN, Ryszard Galla, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz z-ca wójta gminy Bierawa Stanisław Wróbel.

Rządowy projekt stosownej ustawy jest już po pierwszym czytaniu w sejmie, tymczasem środowisko mniejszości uważa, że wymaga on istotnych poprawek.

W tych rozwiązaniach jest szereg pomysłów, które idą w dobrym kierunku – ocenił poseł Ryszard Galla. – Jednocześnie jednak są takie, co do których mamy wątpliwości i naszym zdaniem wymagają poprawek z punktu widzenia województwa opolskiego.  Odra powinna być nie tylko czysta, ale i bezpieczna, dlatego jednym z zasadniczych postulatów, które będziemy zgłaszali podczas prac nad ustawą w komisji, jest budowa wałów przeciwpowodziowych w gminie Bierawa. Jako wiceprzewodniczący Zespołu Strażackiego chciałbym także, by słuszna inicjatywa finansowego wsparcia jednostek OSP działających wzdłuż Odry obejmowała także te, które nie wchodzą w skład Krajowego Systemu Gaśniczego, a również przecież monitorują stan rzeki.

Brakuje nam w gminie niecałe 16 kilometrów obwałowań, które kończą się na granicy województwa śląskiego i opolskiego,  martwimy się co będzie, jeśli dojdzie do powodzi, chcielibyśmy, by budowa brakujących wałów została przewidziana w tej ustawie – przyznał wicewójt Bierawy Stanisław Wróbel. – Dokumentacja budowy tych wałów, na razie na długości 2,5 km do Dziergowic, jest gotowa, od dwóch lat czekamy na decyzję o rozpoczęciu prac. Cieszymy się natomiast z tego, że rząd przewiduje budowę zbiornika Kotlarnia, bo to zabezpieczy nas od zagrożeń związanych w wylewaniem rzeki Bierawki.

Dziękuję panu posłowi, że za jego sprawą mogliśmy zapoznać się z propozycjami tej ustawy, niestety większość samorządów funkcjonujących wzdłuż rzeki nie miała takiej okazji, by konsultować rządowy projekt – zauważył burmistrz Andrzej Kasiura, przewodniczący Aglomeracji Krapkowickiej. – Nas interesują zapisy dotyczące modernizacji oczyszczalni ścieków i budowy kanalizacji. Większość inwestycji tego rodzaju preferowanych w tej ustawie dotyczy województwa śląskiego. Może to i dobrze, bo według naszej wiedzy to tam powstają największe zagrożenia związane z zanieczyszczaniem  rzeki. Jednak trzeba pamiętać, że o jej stan należy dbać na całej długości. Budowa oczyszczalni dla Aglomeracji Krapkowickiej w tym planie powinna być ujęta. O kondycję Odry musimy zadbać kompleksowo, z uwzględnieniem jej dopływów. Liczymy na prowadzenie do ustawy takiej poprawki

– Ta ustawa w mojej ocenie stwarza przede wszystkim możliwość finansowania inwestycji związanych w szerokim zakresie z bezpieczęństwem rzeki- dodał poseł Galla.- Ale czy te inwestycje będą skuteczne, zależy też od spójnego systemu jej monitorowania w każdym zakresie, a na razie nie ma takiego mechanizmu organizacyjnego, który by to gwarantował.

Najnowsze artykuły