Czad to cichy zabójca. Bądźmy czujni w sezonie grzewczym

Jest bezwonny i niewidoczny, a nawet najmniejsza jego dawka może być śmiertelna. W okresie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Cichy zabójca, jak jest nazywany, zabija w Polsce rocznie około tysiąca osób. Strażacy apelują więc o rozwagę i czujność.

– W 2021 roku w całym kraju strażacy wyjeżdżali prawie 4,5 tysiąca razy do zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W tych zdarzeniach ponad tysiąc osób straciło życie, a prawie 1,5 tysiąca wymagało udzielenia pomocy medycznej – mówi młodszy brygadier Tomasz Pierzchała, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. – To zatrważająca statystyka. Jak co roku prowadzimy wiele akcji informacyjnych, w których informujemy, że czad jest bardzo niebezpieczną substancją. Nie widać go i nie czuć, nie ma on też smaku.

Do zatrucia dochodzi zazwyczaj przez brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń lub niesprawne źródła ogrzewania. Niesprawne przewody kominowe mogą wynikać z nieszczelności, wad konstrukcyjnych, czy też braku odpowiedniej konserwacji i czyszczenia.

– Czad oszukuje nasze zmysły – dodaje mł. bryg. Pierzchała – Najważniejszym elementem walki prewencji zatrucia czasem jest zamontowanie czujki czadu. Można ją kupić w każdym markecie budowlanym, a montaż takiego urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy je przytwierdzić w miejscu, w którym znajduje się na przykład piecyk gazowy. Należy też pilnować, aby baterie w czujce były naładowane. Taka czujka w momencie zagrożenia, czyli ulatniania się czadu, generuje sygnały dźwiękowe.

Czad jest gazem, który zabija po cichy. Sprawia, że dochodzi do niedotlenienia organizmu. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla należy dbać przede wszystkim o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, w których korzysta się z piecyków i kuchenek.

– Nie zaklejajmy i nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, sprawdźmy też szczelność przewodów kominowych. Pamiętajmy o kontroli wentylacji pomieszczeń, zwłaszcza łazienek – zaznacza rzecznik straży pożarnej.

Zatrucie tlenkiem węgla daje takie objawy jak: zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, przyspieszona czynność serca, osłabienie, ból głowy, duszność i senność. W sytuacji, w której zaobserwujemy takie objawy u siebie lub domowników, należy przewietrzyć mieszkanie, ewakuować rodzinę i wezwać straż pożarną oraz pomoc medyczną.

Najnowsze artykuły