Rekordowe mrozy w Opolu. Nie bądźmy obojętni na los bezdomnych

Za nami pierwsza noc wyjątkowych niskich temperatur. W nocy termometry pokazywały nawet 10 stopni poniżej zera. A to dopiero początek. Kolejne noce mają przynieść jeszcze niższe temperatury. Taka pogoda może być szczególnie niebezpieczna dla osób w kryzysie bezdomności.

Na terenie Opola funkcjonują noclegownia i ogrzewalnia, do których zgłaszają się potrzebujący. W czasie zimy w Ośrodku Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym dostosowuje się czas pracy pracowników działu profilaktyczno–terapeutycznego do potrzeb Ośrodka  przy zwiększonej ilości osób bezdomnych przebywających w Ośrodku, zwiększa się ilości udzielanych porad przez pracownika socjalnego i terapeutów, informuje się osoby bezdomne gdzie i w jakim zakresie mogą uzyskać pomoc, dostosowuje się czas pobytu w noclegowni do panujących warunków atmosferycznych, udostępnia się osobom bezdomnym, które korzystają z ogrzewalni łaźnię oraz wydaje się im czystą odzież a w razie potrzeby suchy prowiant.

Dzisiejszej nocy przebywało w schronisku z usługami dla niesamodzielnych bezdomnych wymagających pomocy 24 osoby na 25 miejsc. W ogrzewania 14 osób na 18 miejsc. W noclegowni mężczyzn 36 osób na 59 miejsc. A w noclegowni kobiet 13 osób na 25 miejsc. Na miejscach schroniskowych 4 osoby na 5 miejsc. Osoby bezdomne mogą w okresie mrozów przebywać w Ośrodku – wylicza Dorota Rutkowska naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej.

Noclegownia i ogrzewalnia współpracuje także z MOPR, policją oraz Strażą Miejską w zakresie udzielania pomocy osobom bezdomnym. Jeśli chodzi o policję i straż to mundurowi podczas służby patrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Najczęściej  są to pustostany oraz węzły ciepłownicze. Doważą im ciepłą herbatę, koce oraz sprawdzają w jakiej są kondycji i proponują by spędzili ten mroźny okres w noclegowni lub ogrzewalni.

Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą w Opolu liczyć też na ciepły posiłek. Przygotowują go organizacje pozarządowe, ale także Dom Nadziei przy Książąt Opolskich 44 oraz Punkt Socjalny PCK „Ikar” przy Sienkiewicza 2.

W czasie niskich temperatur nie można być obojętnym na los osób w kryzysie w bezdomności. Jeśli widzimy osoby przebywające w pustostanach, na klatkach schodowych, chroniących się na ogródkach działkowych czy pustostanach warto zgłosić ten fakt służbom. Jeden telefon może uratować komuś życie.

 

 

 

 

Najnowsze artykuły