Drużyna rowerowa opolskiej policji już w akcji

Opolscy policjanci rozpoczęli już sezon rowerowy. Tym samym już nie tylko patrole piesze czy służba z wykorzystaniem radiowozów, ale również mundurowi na jednośladach dbają o nasze bezpieczeństwo.

– Taka forma pełnienia służby sprawdza się na Opolszczyźnie już od kilkunastu lat. W zaułkach osiedli, w parkach, nad rzekami czy w innych trudno dostępnych terenach sprawdzają się w stu procentach – nie kryją przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji.

W tym roku, do służby rowerowej delegowanych zostało dziewięciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu. Część z nich to doświadczeni w służbie rowerowej policjanci, część to adepci – łączy ich jednak rowerowa pasja. W ciągu jednego dnia potrafią na swoich jednośladach przejechać nawet 80 kilometrów.

Zadaniem takiej grupy jest patrolowanie miejsc, gdzie radiowóz nie może wjechać, a patrol pieszy dotrze nieco później. Najczęściej jej przedstawicieli można spotkać na obszarach rekreacyjnych i turystycznych w parkach, na szlakach pieszych i rowerowych. Taki rodzaj służby sprawdza się zarówno w gęstej zabudowie, podczas godzin ulicznego szczytu, jak i na licznych w naszym województwie terenach zielonych.

Oprócz działań prewencyjnych rowerowe patrole są wykorzystywane również w działaniach kryminalnych. Sprawdzają się bowiem w gęstej zabudowie, na osiedlach mieszkaniowych, gdzie trzeba szybko dotrzeć do zgłoszonych przypadków kradzieży, rozbojów czy pobić.