Gdzie zatrudnić się w Opolu?

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Sytuacja w województwie opolskim do niedawna była dość specyficzna. Region ten określano jako jeden z wolniej rozwijających się w Polsce. Czy to nadal prawda? Gdzie potrzeba największej ilości rąk do pracy w Opolu?

Praca Opole – co z zawodami deficytowymi?

Wiele osób poszukujących szybkiego zarobku i zatrudnienia opiera swoje poszukiwania o aktualne zawody deficytowe. Jest to dobry sposób jeśli nie masz jasno określonej ścieżki kariery. Na Opolszczyźnie barometr zawodów wskazuje mniejszą ilość dostępnych wakatów niż w poprzednich latach.

Podkreślane jest jednak ciągłe zapotrzebowanie na nauczycieli i specjalistów od edukacji zawodowej czy wyższej. Spowodowane jest to zapewne niechęcią młodych osób do kształcenia się w tym kierunku. W ciągu kilku kolejnych lat mają zostać jednak podniesione wynagrodzenia i standardy pracy w Polskiej oświacie. Może to zachęci osoby uczące się do pracy w edukacji.

Praca w Opolu poszukiwana jest również na stanowiskach fizycznych. Pracownicy w branży budowlanej tak samo i samochodowej nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem zarobku. Oferty pracy z Opola najczęściej upominają się o kierowców ciężarówek czy budowlańców. Co ciekawe, coraz więcej ogłoszeń pojawia się na stanowiska opiekuńcze, dla dzieci i osób starszych.

Zatrudnienie a zarobki

Średnie wynagrodzenie w zawodach deficytowych może znacznie różnić się od siebie. Polski rynek pracy charakteryzuje się jednak na chwilę obecną rynkiem pracownika, różnorodność poszukiwanych pracowników możesz zaobserwować, wchodząc na specjalne strony zbierające oferty pracy, ciekawe zależności znajdziesz na przykład pod linkiem: https://www.gowork.pl/praca/opole;l. Kandydatów na specjalistyczne miejsca pracy brakuje, więc pracodawcy są zmuszeni do modyfikowania kwestii takich jak wynagrodzenie czy warunki pracy.

Wysokość wynagrodzenia zależy jednak przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Międzynarodowi kierowcy ciężarowi mogą liczyć na wyższe stawki głównie ze względu na charakterystykę ich pracy. Ciągłą potrzebę przemieszczania się i niebezpieczeństwa związane z drogą.

Stanowiska nauczycielskie wiążą się z mniejszymi wynagrodzeniami, co od lat zostaje poddawane wątpliwościom poprzez specjalistów w danej branży. Na szczęście jednak dyskusje dotyczące oświaty zaczynają coraz częściej mówić o zapewnionych podwyżkach dla edukatorów i pracowników urzędowych.

Przewidywania na dany rok

Do jednych z przewidywań nadal niestety należą problemy ze swobodnym rozwojem gospodarczym Opola. Mała ilość kandydatów podejmujących pracę w województwie opolskim wiąże się z ciągłymi wyzwaniami. Należy wspomnieć, że duża część osób z regionu decyduje się wyjeżdżać do pracy za granicę, gdzie mogą zarobić więcej i w ten sposób dbać o rodzinę. Głównie dlatego na Opolszczyźnie można zauważyć tak niski wskaźnik pracujących kobiet.

Sytuacja zaczyna się jednak odwracać. Coraz więcej cudzoziemców decyduje osadzać się przy naszej granicy i podejmować prace fizyczne. Za to przewidywane podwyżki dla oświaty mogą zachęcić edukatorów do powrotu do zawodu.

Najnowsze artykuły