Generał Mieczysław Smorawiński: Ostatni lokator pałacu Lubomirskich

Jego nazwisko, widniejące pod numerem pierwszym na liście katyńskiej, to ważny symbol zbrodni dokonanej na polskich oficerach z rozkazu najwyższych władz ZSRR. Wystawa poświęcona generałowi Mieczysławowi Makaremu Smorawińskiemu od dzisiaj w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów.

Losem żołnierza bywa i przegrana, i niewola – tak w filmie „Katyń” Andrzeja Wajdy zwraca się do przetrzymywanych w obozie specjalnym NKWD w Kozielsku polski generał, w rolę którego wcielił się Jan Englert. Słowa te nie są wyrazem załamania doświadczonego oficera, ale jego świadomości, odwagi i umiejętności rozmowy z podkomendnymi, także w obliczu klęski. Mało kto wie jednak, że pierwowzorem przywołanego bohatera filmowego  był gen. Mieczysław Makary Smorawiński – bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, najmłodszy generał II Rzeczypospolitej, a zarazem odważny i dbający o swoich żołnierzy dowódca. Jego nazwisko, widniejące pod numerem pierwszym na liście katyńskiej, to ważny symbol zbrodni dokonanej na polskich oficerach z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

W 2023 r., w którym przypada 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej i w nawiązaniu do 84. rocznicy agresji ZSRR na Polskę, zaprezentowana zostanie wystawa pt. Ostatni lokator pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie. To właśnie z Lublinem generał związał ostatnie lata swojego życia, rezydując jako dowódca Okręgu Korpusu Nr II w tamtejszym pałacu Lubomirskich. Ekspozycja udostępniona Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w specjalnie zaprojektowanej aranżacji, odtwarza karierę wojskowego, męża i ojca. To niełatwe zadanie jest możliwe dzięki prezentacji wyjątkowych pamiątek osobistych i rodzinnych Generała, takich jak: sznur generalski (akselbant) od munduru Smorawińskiego, pamiątkowy zegar kominkowy czy interesująca korespondencja  m.in. z żoną Heleną.

Podczas wernisażu wystawę zaprezentuje autorka scenariusza i kuratorka Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie. Ekspozycję będzie można zwiedzać w opolskiej siedzibie naszego Muzeum przy ul. Minorytów 3 do końca stycznia 2024 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00.

Opole, 18 września 2023 r. (poniedziałek), godz. 13.00, siedziba Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

Najnowsze artykuły