Pół wieku partnerstwa: goście z Poczdamu odwiedzili Opole [ZDJĘCIA]

3 września w Poczdamie rozpoczęły się obchody 50-lecia partnerstwa miast Opole i Poczdam z udziałem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i Nadburmistrza Poczdamu, Mike’a Schuberta. Z rewizytą do Opola niemieccy goście przyjechali do Opola 16 września. Trzydniowy program był bardzo bogaty.

Trzydniową wizytę zakończyło spotkanie w Ratuszu oraz zwiedzanie przez niemiecką delegację Centrum Usług Publicznych, które bardzo zainteresowało naszych gości.

Wiele działo się już od początku weekendu. Od soboty opolanie mogli oglądać dwie wystawy, które są właśnie efektem współpracy Klubu Przyjaciół Poczdamu z Opola i Klubu przyjaciół Opola z Poczdamu. W Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowane są obrazy ze wspólnego pleneru malarskiego artystów z obu miast, a tuż przed Młodzieżowym Domem Kultury można obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną ze zdjęciami obu miast. W programie był także obowiązkowy spacer z gośćmi po Opolu.

Sobota generalnie obfitowała w wydarzenia, w których wspólnie uczestniczyli prezydent Opola i jego goście. Najpierw Arkadiusz Wiśniewski i Nadburmistrz Mike Schubert uroczyście otworzyli Jarmark Franciszkański. Obaj też kibicowali wieczorem opolskim klubom. Uroczyście rozpoczęli mecz piłki ręcznej Gwardia Opola – Azoty Puławy, a zaraz po jego zakończeniu szybko przenieśli się na mecz piłkarski Odra Opola – Lechia Gdańsk. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że szczypiorniści wygrali po karnych, a Odra zremisowała i utrzymała fotel lidera.

– Szefujący delegacji z Poczdamu Nadburmistrz Mike Schubert rzucał ze mną pierwszą piłkę w Stegu Arena Opole, co z pewnością przyniosło szczęście naszym Gwardzistom. To Były trzy bardzo ciekawe dni przyjaciół z Opola i Poczdamu – cieszył się prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W niedzielę sportowych emocji był ciąg dalszy, bo jeszcze przed południem prezydent i nadburmistrz wyruszyli na trasę rekreacyjnego Rajdu Rowerowego, a po jego zakończeniu wspólnie odwiedzili nasz nowy obiekt, czyli Toyota Park. Wieczorem odbył się koncert w Państwowej Szkole Muzycznej, która od lat współpracuje ze szkołą muzyczną z Poczdamu. Wzięli w nim udział soliści z partnerskiego miasta oraz konsul Niemiec w Opolu Peter Herr. Zaprezentowano także film ukazujący 50 lat współpracy, przygotowany przez Opolską Fundację Filmową OFFilm.

Spędziłem w Opolu trzy wspaniałe dni i nasze miasto partnerskie zaprezentowało się w fantastyczny sposób. Nie tylko tutaj wrócimy, ale i wspólnie dołożymy wszelkich starań by to partnerstwo dalej się rozwijało. 50 lat to kawał czasu, Opole to nasze najstarsze miasto partnerskie. Myślę że jeszcze wiele lat współpracy przed nami. Jestem zachwycony Opolem, to był wspaniały pobyt i bardzo dziękuję naszym gospodarzom – podkreśla Mike Schubert nadburmistrz Poczdamu.

W oficjalnej delegacji Poczdamu przyjechali: Nadburmistrz Mike Schubert, radna i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Janny Armbruster, dyrektor Szkoły Muzycznej w Poczdamie Mirko Krejci, prezes stowarzyszenia BBAG e.V Kilian Kindelberger, a Biuro ds. Międzynarodowych reprezentowała Isabell Sommer.

Przypomnijmy, że pierwsze, nieformalne jeszcze kontakty między Opolem i Poczdamem zainicjowane zostały na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Ponad 50 lat temu, 6 czerwca 1973 roku, miejskie rady narodowe Opola i Poczdamu  zawarły Układ Przyjaźni, w ślad za którym 12 lutego 1974 roku podpisany został program współpracy miast, uaktualniony 4 czerwca dwa lata później.

Partnerstwo Opola i Poczdamu, w ciągu 50 lat swojego trwania, zaowocowało mnogością kontaktów między organizacjami, instytucjami i stowarzyszeniami kultury, nauki, sportu, turystyki, oświaty i szkolnictwa, gospodarki, rzemiosła i wielu innych dziedzin.

Najnowsze artykuły