Huczne obchody Święta Wojciechowego

Tradycyjnie Świętem Wojciechowym Miasto rozpoczyna sezon miejskich imprez plenerowych. W sobotę (22.04) od godzin południowych do wieczora odbędą się m.in. spektakle, koncerty, jarmark średniowieczny oraz potyczki rycerskie. Wszystko po to, by hucznie uczcić święto patrona miasta. Organizatorami Święta Wojciechowego są miasto Opole, Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Święto Wojciechowe rozpocznie się widowiskiem taneczno – teatralnym w wykonaniu członków Stowarzyszenia MANTIKORA. Początek inscenizacji przybliżającej sceny z życia Świętego zacznie się w samo południe na schodach przy Muzeum Śląska Opolskiego. Po spektaklu rozpocznie się parada ulicami starego miasta. Barwny korowód ruszy spod schodów, przez ul. Św. Wojciecha i dojdzie na Rynek skąd przemaszeruje ulicą Osmańczyka na tereny zielone przed Zamkiem Górnym, gdzie przez cały dzień odbywać się będzie jarmark historyczny.

Cały skwer przy Zamku Górnym podzielony zostanie na kilka stref, aby ułatwić mieszkańcom dotarcie do wszystkich atrakcji jarmarku. Pokazy oraz turnieje rycerskie przygotowane z grupą Drengowie znad Górnej Odry ulokowane zostaną po lewej stronie mostu prowadzącego do baszty Zamku Górnego. A po stronie prawej do skrzyżowania z ul. Osmańczyka ciągnąć się będą stragany z licznymi straganami kupieckimi i rękodzielniczymi.

Nie zabraknie miejsca do nabycia pamiątek oraz możliwości samodzielnego wykonania takich artefaktów. Z Fundacją Excalibur będzie można wybić pamiątkową monetę z podobizną Świętego Wojciecha. Opolanie skosztują pysznych precli Wojciechowych przygotowanych zgodnie z przywilejem wydanym przez Księcia Jana Dobrego. Powstanie także rycerska kuchnia z możliwością kosztowania średniowiecznych smakołyków, np. podpłomyków.

Przy stoiskach rzemieślnicze mieszkańcy będą mieli okazję, aby podpatrzeć dawne rzemiosło i pracę m.in: garncarza, tkaczki, kowala, zielarki czy szeptuchy. Przy scenie zlokalizowanej przy pomniku Władysława Opolczyka odbędą się liczne pokazy, m.in.: tańców dawnych, garncarstwa i kowalstwa. Dla najmłodszych przygotowana będzie strefa animacji plastycznych z nowymi zabawami i animacjami przygotowanymi przez członków Stowarzyszenia MANTIKORA.

Nowością podczas Święta Wojciechowego będzie bitwa bardów, podczas której pod uwagę będą brane rymy, cięte riposty i umiejętność zabawienia publiczności. Podczas wydarzenia Zamek Górny otworzy się dla zwiedzających , a w najwyższej komnacie zasiądzie Slavograjka ze swymi opolskimi gęślami. Poprowadzi warsztaty oraz zaprezentuje historię tego niezwykłego instrumentu, który odkryto na opolskim średniowiecznym Ostrówku. Dzień zakończy się także muzycznie, koncertem grupy Dziwoludy w ogniowej oprawie.

Szczegółowy program Święta Wojciechowego: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/zapraszamy-na-swieto-wojciechowe-program

 

 

 

 

Najnowsze artykuły