Posprzątaj szafę na Święta. Pomóż kobietom

„Ty posprzątasz w szafie. My zrobimy porządek z przemocą!” to propozycja Fundacji HumanDoc zachęcająca mieszkańców do przynoszenia niepotrzebnych ubrań i tekstyliów. Każdy kilogram odzieży to złotówka wspierająca akcję Fundacji na rzecz kobiet, która potrwa do soboty (16.12).

Fundacja HumanDoc proponuje proste rozwiązanie. Wystarczy niechcianą odzież i tekstylia przynieść do centrów prowadzonych przez fundację a tam organizatorzy zajmą się segregacją, pakowaniem i wysyłką ubrań. Każdy oddany kilogram przeliczony zostanie na złotówkę. Pieniądze przeznaczone zostaną na działania związane m.in. z prowadzeniem klubów wsparcia kobiet, które doświadczają przemocy domowej. Taki klub ma swoją siedzibę także w stolicy regionu.

Akcja polega na tym żeby przed świętami oczyścić swoje szafy z ubrań, które  po prostu zalegają tam od miesięcy, a może nawet lat. Chodzi o odzież, sparowane buty, paski, torebki, pościel, koce poszewki, stare ręczniki, czyli wszystko to  co zajmuje miejsce w naszych szafach , a czego nie wyrzuciliśmy, bo się jeszcze przyda. Wszystko to czego nam szkoda wyrzucić, a nadaje się do ponownego użycia, możemy się tego teraz pozbyć. Tych rzeczy nie trzeba pakować w żadne kartony, ani sortować. Wystarczy zgarnąć to w zwykłe worki na śmieci i przynieść do nas – wyjaśnia Izabela Żbikowska z Fundacji HumanDoc.

Wydarzenie potrwa do najbliższej soboty (16.12). W tym czasie ubrania i tekstylia można przynosić do HumanDoc: OPOLE– „Przejście” Centrum Edukacji i Integracji Międzykulturowej, ul. Krakowska 41B, wejście z poziomu ulicy. W tygodniu w godzinach 16.00 – 20.00, a w sobotę w godzinach 10.00 – 18.00.

To działanie typu win – win. My to w fundacji wszystko posegregujemy, spakujemy i wyślemy. Działania przysłużą się nie tylko ekologii, ale także działaniom antyprzemocowym – dodaje  Żbikowska. Złotówki z oddanych kilogramów odzieży i tekstyliów zasilą akcje fundacji, w tym udoskonalenie bezpłatnego narzędzia e-learningowe dla studentów kierunków prawniczych oraz wszystkich osób chcących rozwijać kompetencje w zakresie przemocy domowej.

– Pieniądze z akcji pomogą nam także utrzymać Kluby Kobiet – bezpieczne przestrzenie, w których kobiety mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i otrzymywać wsparcie –zaznacza Izabela Żbikowska. Kluby prowadzone są w siedmiu miastach w Polsce: w Warszawie, Gdańsku, Opolu, Zielonej Górze, Lublinie, Białymstoku i Łodzi.

 

 

Najnowsze artykuły