Jak skutecznie ratować ludzkie życie? Trwają zapisy na warsztaty dla uczniów

Studenci i pracownicy wydziału lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego organizują bezpłatne zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej dedykowane uczniom podstawówek i szkół średnich. Trwają zapisy.

O tym, jak ważne są pierwsze minuty po utracie krążenia dobrze wiedzą studenci kierunku lekarskiego. – Każdy z nas może być świadkiem niebezpiecznego zdarzenia – czyjegoś zasłabnięcia, wypadku komunikacyjnego czy pożaru. Przykre rzeczy dzieją się też na podwórkach, placach zabaw czy boiskach. Wówczas musimy wiedzieć, niezależnie od wieku, co zrobić, by uratować czyjeś życie. Niezwykle istotna w łańcuchu przeżycia jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Stąd pomysł na realizację projektu w opolskich szkołach – by edukować od najmłodszych lat – tłumaczy Jarosław Jarosławski, student kierunku lekarskiego UO oraz ratownik medyczny.

Badacze rozesłali już maile do wszystkich podstawówek w regionie, ale szkoły mogą również same zgłaszać się do projektu, pisząc maila na adres: badanie.kp.uo@gmail.com  .

Jak będzie wyglądać realizacja szkoleń? – Dzieci i młodzież ze szkół uczestniczących w projekcie zostaną odwiedzone i przeszkolone przez doświadczonych ratowników. Nasza wizyta potrwa kilka godzin, a młodzi kursanci przejdą część teoretyczną i praktyczną. Będzie też możliwość zadania pytań, które nurtują dzieci i poznania świata nauki “od kuchni” – tłumaczy Jarosławski.

Zapisy trwają do połowy sierpnia.

Zajęcia odbędą się w ramach badania “Antropometryczne czynniki warunkujące efektywną głębokość uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywanej przez dzieci w wieku powyżej 11. roku życia do ukończenia 18. roku życia” , realizowanego pod kierownictwem dr hab. Agaty Chrobot, prof. UO z Kliniki Pediatrii UO.

 

Fot. Wydział lekarski Uniwersytetu Opolskiego

Najnowsze artykuły