Jiaxing otrzyma pomoc od Opola

Chińskie miasto Jiaxing poprosiło Opole o wsparcie przy zakupie materiałów medycznych. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski obiecał pomoc.

Włodarze miasta ze wschodniej części Chin potrzebują m.in. masek filtracyjnych, które nie są aktualnie dostępne na polskim rynku. Udało się jednak otrzymać gwarancję, że będą dostępne w połowie przyszłego tygodnia.

Największym problemem jest połączenie logistyczne pomiędzy Chinami, a Europą. W z związku z tym Opole pozostaje w kontakcie z Ambasadą Chińską w Warszawie, by wzmocnić tamtejsze działania związane z walką z epidemią. To właśnie dzięki pomocy Ambasadora J.E. Liu Guangyuana, który w styczniu gościł w Opolu, ma się odbyć transport rzeczy przygotowanych przez stolicę naszego województwa.

Kontakty z tym oddalonym o ponad osiem tysięcy kilometrów miastem zostały zapoczątkowane 5 lat temu. Podpisano list intencyjny o przyjaźni i współpracy przez przewodniczących obu rad miast. Po dwóch latach współpracy, do chińskiego miasta wybrała się delegacja z Opola, w której uczestniczył prezydent.

Pod koniec marca planowana była ponowna wizyta u chińskiego partnera, która miała nawiązać relację gospodarczą. Nie będzie jednak możliwa właśnie przez epidemię wywołaną koronawirusem.

Jiaxing to miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodniej części Chin. Zamieszkuje ją ponad 3 miliony mieszkańców. Jest bardzo ważnym ośrodkiem handlu i przemysłu jedwabnego, dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu przemysłowi tkackiemu.

Najnowsze artykuły