Kamionka Piast ponownie doceniona

Od zakończenia rewitalizacji terenu po dawnej cementowani minęły prawie dwa lata. W tym czasie kamionka stała się miejscem docenianym nie tylko przez mieszkańców ale też ekspertów. Wśród nich jest Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Prace na tym obszarze rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku od gruntownych porządków oraz usuwania zalegającego gruzu oraz wytyczenia ciągów komunikacyjnych: pieszych i rowerowych. Projekt rewitalizacji był skomplikowany z wielu względów, m.in. z powodu opanowania linii brzegowej kamionki przez dziką przyrodę, konieczności usunięcia poprzemysłowych elementów po Cementowni Piast przy jednoczesnym nienarażaniu użytku ekologicznego zawierającego chronioną faunę i florę.

Na siedmiu hektarach w południowo-zachodniej części kamionki nasadzono nowe drzewa i byliny, powstały też trawniki i dwa place zabaw dla najmłodszych. Co docenili opolanie udało się zachować wiekową roślinność. Powstało też boisko do piłki nożnej. Zlikwidowano pozostałości po hali nieistniejącej już cementowni, chociaż zachowano charakterystyczne filary. To na nich kilka miesięcy temu otwarto też wystawę dokumentującą historię opolskich cementowni. W tym miejscu powstał także parking na 54 auta. Kamionka to też ulubione miejsce opolskich nurków. Z myślą o nich utworzono stanicę oraz pomost.

W 2022 roku zrewitalizowany teren przy ulicy Wapiennej zdobył tytuł „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego”. Teraz kamionkę docenili eksperci z Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, którzy nominowali ją do nagrody w XVII edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2023 roku. W skład Jury Konkursu wchodzą: Zarząd Główny TUP, Kolegium TUP, oraz zaproszeni przedstawiciele: Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Krajowej Rady Izby Architektów, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Związku Miast Polskich, administracji rządowej, sponsorów i prasy fachowej oraz mediów.

Przebudowa kosztowała 7 milionów 700 tysięcy złotych, z czego około 85% to środki pozyskane przez miasto z Unii Europejskiej.

 

Najnowsze artykuły