Konferencja Różowe Opole już niebawem

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Dlatego też niebawem w naszym mieście wystartuje kampania obywatelska „Różowe Opole Kobiet Sukcesu. Pokonaj Raka – profilaktyka, wsparcie i edukacja praw kobiet i ich swobód obywatelskich”.

Jest to akcja edukacyjna, skierowana do kobiet i ich bliskich, której celem jest zwiększenie wiedzy mieszkanek Opola na temat ich praw i swobód obywatelskich w budowaniu świadomości i czujności onkologicznej w zakresie raka piersi oraz dostępu do darmowego pakietu zdrowotnego. Wydarzenie ma zachęcać kobiety do regularnych badań piersi, a także wspierać je merytorycznie w chorobie i po jej pokonaniu.

Konferencja Różowe Opole odbędzie się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego w dniach 20-22.10 w godz. 16.30-19.30. Będzie złożona z trzech paneli tematycznych. Pierwszy to „Zapobieganie i diagnostyka (profilaktyka)”; drugi to „Leczenie raka – rokowania. Psychoonkologia”; a trzeci „Obywatelski – na temat praw i swobodnego dostępu kobiet do opieki lekarskiej i informacji w obrębie psychofizycznego wsparcia oraz rehabilitacji pacjentek po przebytej chorobie”.

W związku z tym my także zapraszamy na bezpłatne badania w mammobusie, w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Pojazd dostępny będzie na Placu Kopernika, w pobliżu miejsca konferencji, w dniach 20-22.10 właśnie.

– W kampanii weźmie udział grono ekspertów, uznanych specjalistów z zakresu onkologii oraz psychofizycznego wsparcia i rehabilitacji pacjentek po przebytej chorobie, jak również przedstawicieli organizacji pacjenckich – wyjaśnia Katarzyna Mazur-Kulesza kierownik muzeum UO.

Swój udział zgłosili m. in.:

– Klub „Amazonka” przy Opolskim Centrum Onkologii na czele z Panią Beatą Ryx oraz Podmiot Leczniczy Geneva Trust Polska czyli firma, która zabezpieczyła mammobusy do badań dla pań podczas trzydniowej kampanii, a reprezentuje ją dyrektor Dorota Sepko

– prof. Tomasz Halski, Wydział Nauk o Zdrowiu UO, prezes Przychodni Śródmieście
w Opolu

– dr n. med. Damian Ziętek z Centrum Medyczne Femina w Opolu

– dr Grzegorz Głąb, ginekolog – położnik, adiunkt Wydziału Nauk o Zdrowiu UO

– dr Tomasz Sachańbiński – Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej, Opolskie Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.