Mamy „Złote Szkoły” w najnowszym Rankingu Perspektyw

W XXVI edycji Rankingu Liceów i Techników przeprowadzanego przez Perspektywy na dobrych pozycjach sklasyfikowano szkoły z Opola. Trzy z nich otrzymały tytuły „Złotej Szkoły 2024”. Pod uwagę wzięto ponad 1400 liceów i 1200 techników w całej Polsce.

Zasady rankingu przygotowywane są osobno dla dwóch typów szkół – licealnych i techników.

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu uzyskało 43. miejsce wśród liceów, 37. w Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących, 63. w Rankingu Szkół Olimpijskich, tytuł „Złotej Szkoły 2024” oraz 1. miejsce pośród liceów województwa opolskiego.

Publiczne Technikum nr 5, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, sklasyfikowano na 17. miejscu w Rankingu Techników, 10. w Rankingu Maturalnym Techników, również uzyskało tytuł „Złotej Szkoły 2024”, a w swojej kategorii było najlepsze w regionie.

To nie jedyne opolskie szkoły, które uwzględnił najnowszy ranking. W pierwszej setce znajdziemy także Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej – 58. miejsce, również z tytułem „Złotej Szkoły 2024”. Z kolei Publiczne Technikum nr 3 wchodzące w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Generała Stefana Roweckiego „Grota”  znajdziemy na 23. pozycji pośród techników, a Publiczne Technikum nr 1 wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego na 65. pozycji.

Aby szkoła mogła być wzięta pod uwagę w tym rankingu maturę w maju 2023 r. musiało zdawać minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Tych warunków nie udało się spełnić 815 liceów i 524 techników w Polsce.

Kryteria rankingu liceów to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Natomiast w technikach brano pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), matura z przedmiotów obowiązkowych (20%), matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz egzamin zawodowy (30%).

Najnowsze artykuły