Budżet Obywatelski – znowu mamy głos

Łącznie 73. projekty zgłosili mieszkańcy do 10. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola, w tym 49 to zadania dzielnicowe, a 24 ogólnomiejskie. Od pierwszej edycji (2015 rok) mieszkańcy złożyli już ponad 1300 projektów! Zdecydowali na co zostanie w Opolu wydanych ponad 45 milionów złotych. Oddali prawie 130 tysięcy głosów na projekty!

Termin głosowania Budżetu Obywatelskiego przewidziano na okres od 22 września do 10 października 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem platformy internetowej dostępnej pod adresem: www.bo.opole.pl

W obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego najwięcej projektów złożył Rejon V (Gosławice i Malinka) – w sumie aż 7. Poniżej pełna lista:

  • Rejon V (Gosławice, Malinka) – 7 projektów
  • Rejon IX (Stare Miasto) – 6 projektów
  • Rejon III (Chabry) – 5 projektów
  • Rejon VIII (Śródmieście) – 5 projektów
  • Rejon IV (Armii Krajowej) – 4 projekty
  • Rejon VI (Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina) – 4 projekty
  • Rejon XI (Zaodrze) – 4 projekty
  • Rejon XII (Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski) – 4 projekty
  • Rejon II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów) – 3 projekty
  • Rejon I (Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle) – 2 projekty
  • Rejon VII (Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska) – 2 projekty
  • Rejon XIII (Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice) – 2 projekty
  • Rejon X (Nadodrze) – 1 projekt

Jeśli chodzi o obszary tematyczne projektów z listy do głosowania, to najczęściej zgłaszano inicjatywy związane z drogami, chodnikami i ścieżkami rowerowymi – 18 projektów. Kolejne to: tereny rekreacyjne, place zabaw, mała architektura – 15, edukacja i kultura – 10, sport, w tym architektura sportowa – 8, oświetlenie i bezpieczeństwo – 8, ochrona zdrowia i działania na rzecz osób niepełnosprawnych – 5, tereny zielone i nasadzenia – 4, działania na rzecz seniorów – 1, inne – 4

Termin głosowania przewidziano na okres od 22 września do 10 października 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem platformy internetowej dostępnej pod adresem: www.bo.opole.pl

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Opola bez względu na wiek (osoby poniżej 18 roku życia głosują za zgoda opiekuna prawnego). Dla mieszkańców Opola dostępne będą punkty wsparcia głosowania:

Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Opola, ul. Damrota 1.

  • poniedziałek – środa od 7.30 do 15.30,
  • czwartek od 7.30 do 17.00,
  • piątek od 7.30 do 14.00.

Centrum Informacyjno – Edukacyjne Senior, Opole ul. Krakowska 32.

  • poniedziałek – piątek od 7:30 do 15.30.

Od pierwszej edycji mieszkańcy złożyli już ponad 1300 projektów! Zdecydowali na co zostanie w Opolu wydanych ponad 45 milionów złotych. Oddali prawie 130 tysięcy głosów na projekty. Budżet Obywatelski funkcjonuje dzięki wsparciu aż 22 wydziałów i jednostek miejskich. Wspólna działalność i aktywność to również nagrody dla Budżetu Obywatelskiego Opola:

  • Wyspy lęgowe na kąpielisku Bolko to projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, który zdobył ogólnopolską nagrodą w konkursie: Mieszkam -TU.eu – mądre pomysły na mądre miasto w 2016 roku.
  • Opolski projekt “Mieszkaniec online”, czyli narzędzia umożliwiające opolanom m.in. oddawanie głosów w BO bez konieczności wychodzenia z domów, został finalistą w kategorii Cyfryzacja w konkursie The Innovation in Politics Institute 2020

Spośród 398 zgłoszeń znaleźliśmy się wśród 10 najlepszych w swojej dziedzinie i wśród 90 najlepszych w Europie.

Historia Budżetu Obywatelskiego jest dość krótka, ale korzenie ma daleko, bo aż w Ameryce Południowej, a dokładnie w Porto Alegre. Mieszkańcy bardzo się zaangażowali, bo w ciągu roku uczestniczyli w kilku cyklach spotkań na osiedlach miasta.

Co przekonało inne miasta? Oczywiście skuteczność! W ciągu 12 lat w Porto Alegre udało się znacznie zwiększyć dostęp do kanalizacji: przed budżetem obywatelskim miało go 49% mieszkańców, a w 2001 roku – 98%. Budżet obywatelski w tym mieście przyczynił się też do powstawania spółdzielni pracowniczych – w ciągu 8 lat powstało ich 51. Inne korzyści na przestrzeni 12 lat to m.in. 240-procentowy wzrost liczby uczniów szkół podstawowych i średnich, 144-procentowy wzrost wpływów do budżetu z podatków lokalnych oraz trzykrotny liczby lokalnych stowarzyszeń. I w ten sposób to południowoamerykańskie miasto osiągnęło najniższy w całej Brazylii odsetek analfabetów oraz śmiertelności niemowląt, przekraczając także brazylijskie normy wysokości wskaźnika średniej długości życia.

W ślad za Porto Alegre poszły brazylijskie Santo Andre i urugwajskie Montevideo, a do 2000 roku budżet obywatelski działał już w 130 gminach Brazylii. W 2010 roku budżet obywatelski działał w ok. 510 miastach Ameryki Południowej, a w 2014 roku – aż w 2000 miast kontynentu.

Budżety Obywatelskie w Europie najpierw wprowadziło sześć miast Europy. Prym wiodło włoskie Grottamare (1994 rok), dalej Salford w Wielkiej Brytanii (1996), Monchweiler w Niemczech (1998). Tylko do 2005 roku około 5 milionów Europejczyków mogło zaopiniować miejskie wydatki w ramach budżetu obywatelskiego. Zainteresowanie budżetami obywatelskimi w Europie rosło z roku na rok. W 2005 roku wprowadziło je 55 europejskich miast, w 2008 roku – już 100, zaś rok później budżety obywatelskie funkcjonowały w ponad 200 europejskich miastach.

W Polsce po raz pierwszy pojawił się w 2011 roku w Sopocie. W Opolu istnieje od 2015 roku. Na tamtych doświadczeniach, biorąc pod uwagę liczne głosy mieszkańców, wypracowano zasady, które stanowią podstawy realizacji budżetu obywatelskiego w kolejnych latach. W tym roku odbędzie się już 10. edycja, a do tej pory w Budżecie Obywatelskim Opola.

Najnowsze artykuły