MBP zaprasza na spotkania z kulturą Dalekiego Wschodu i nie tylko

Przegląd wydarzeń rozpoczął  się od „Rozmów o miłości” w ramach Tygodnia Małżeństwa w Opolu. Czytelnicy będą mogli także poznać Albanię z jej dziką przyrodą oraz wziąć udział w obchodach Chińskiego Nowego Roku 2024.

W poniedziałek (05.02) w MBP rozpoczął się Tydzień Małżeństwa w Opolu. Pierwsze spotkanie to “Rozmowy o miłości”. Wykład z warsztatami poprowadziła Emilia Lichtenberg-Kokoszka – doktor nauk humanistycznych, dyplomowana położna, wykładowca w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, autorka książek i artykułów naukowych.

W w Oddziale przy placu Kopernika odbywają się cykliczne zajęcia pt. „Nutki na regale”. Podczas zajęć dzieci wchodzą do świata muzyki za pomocą książki. To dużo gier, zabaw, ruchu przy muzyce, śpiewu i gry na instrumentach. Naukowo udowodniono, że kontakt z muzyką od najmłodszych lat, ma dobroczynny wpływ na pracę mózgu.

W każdy wtorek (06.02) i środę (07.02) o godz.17.15 w Oddziale przy placu Kopernika odbywają się cykliczne zajęcia pt. „Słucham – Czytam – Tworzę”. To zajęcia literacko-plastyczne, wspierające rozwój dziecka. Na każdych zajęciach w miłej atmosferze odbywają się zabawy z książką. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zapisy pod numerem telefonu: 512 270 685.

W czwartek (08.02) o godz. 17.00 w Oddziale Dziecięco – Młodzieżowym kreatywne warsztaty tworzenia zinów. To plastyczno-literackie zajęcia tworzenia niezależnych publikacji, łączących tekst i rysunek. Grupa dla osób od 16-go roku życia.

W piątek (09.02) na warsztaty dla dzieci pt. „Spotkania z Panią Bajką” zaprasza na godz. 17:00 Filia nr 5, przy ulicy Chabrów 58. To zajęcia dla najmłodszych czytelników i ich rodziców, podczas których wszyscy wspólnie czytają, bawią się i wykonują prace plastyczne. Na każdym spotkaniu poznają innego bohatera książkowego i zmieniają się w małych artystów. Pani Bajka czeka na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W piątek (09.02)  o godz. 18:00 w Filii nr 4 przy Książąt Opolskich spotkanie z podróżnikiem Jackiem Michalskim pt. „Albania i jej rarytasy: powtórka”. To oferta dla wszystkich, którzy 19 stycznia nie zmieścili się w sali spotkań biblioteki. Wraz z podróżnikiem i przewodnikiem uczestnicy odbędą podróżować po Albanii, nadmorskiej perle Bałkanów. Posłuchają o pięknym wybrzeżu, starożytnych wykopaliskach w Butryncie i Apollonii, starych miastach – Girokastrze i Beracie – oraz o stolicy, Tiranie, która tętni życiem i kontrastami. Albania to również przyroda: nabrzeżne mokradła, jezioro Koman oraz góry – Alpy Albańskie, wciąż dzikie i niezadeptane przez turystów.

W sobotę (10.02) w samo południe w Pokoju Bajek MBP odbędą się – jak co tydzień zajęcia „Sobota z Mamą i Tatą” skierowane dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W sobotę (10.02) w Sali konferencyjnej MBP o godz. 16.00 odbędą się obchody chińskiego Nowego Roku 2024, który według astrologii chińskiej rok 2024 będzie rokiem smoka. W wydarzeniu udział wezmą specjaliści: Lola Atlas – przedsiębiorczyni i filantropka; Radosław Atlas – przedsiębiorca, filantrop i wykładowca akademicki; Teobald Kupka – profesor na Wydziale Chemii UO, znawca i miłośnik kultury tajwańskiej; Stankomir Nicieja – profesor na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Katedra Nauk o Kulturze i Religii), organizator i moderator wieczoru; Ssuyu Pan – wykładowczyni języka chińskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię Księżycowego Nowego Roku, który jest powszechnie obchodzony na Tajwanie, w Chinach, Singapurze, Korei Południowej oraz Wietnamie, zwyczaje i obchody nowego roku z polskiej perspektywy, a także najbardziej interesujące i zaskakujące aspekty kultury Tajwanu. Spotkanie zakończy się prezentacją wybranych fotografii, ukazujących piękno przyrody i kultury Tajwanu. Organizatorzy zachęcają uczestników, aby ubrali na spotkanie jakąś część garderoby w kolorze czerwonym.

fot. MBP Opole

 

 

Najnowsze artykuły