“Nieznane historie znanego festiwalu” w piątek w Muzeum Polskiej Piosenki

Historia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu pokazana jak nigdy dotąd! A wszystko za sprawą filmu, który odkryje kulisy najsłynniejszej w Polsce imprezy muzyki rozrywkowej. Pokaz specjalny z udziałem twórców filmu i bohaterów, którzy w nim wystąpili, w piątek 8 września o godz. 18.00 w Muzeum Polskiej Piosenki. Wstęp wolny.

Wyjątkowa narracja

Dzięki współpracy Miasta oraz Opolskiej Fundacji Filmowej OFFilm powstał niezwykły film dokumentalny opowiadający o opolskim festiwalu z perspektywy Stolicy Polskiej Piosenki. Narratorem dokumentu jest sam Artur Orzech, znany wszystkim charyzmatyczny prezenter o ujmującej osobowości, a jednocześnie rekordzista, który w roli konferansjera opolskich festiwali wystąpił aż 25 razy.

– Opole jest dla mnie miejscem szczególnym. Kto by pomyślał, że kiedy miałem 13 lat i oglądałem festiwal opolski w telewizji, moje życie zawodowe, moja droga zawodowa, tak mocno będzie związana właśnie z Opolem – wspominał prezenter.

Nieznane smaczki

Opolski festiwal to 60 lat historii. Tej dobrze znanej, która działa się na deskach amfiteatru, ale i tej rzadziej opowiadanej. A bogata tradycja sprzyja wielu zakulisowym wydarzeniom i anegdotom, które właśnie w filmie możecie poznać z zupełnie innej perspektywy. Opowiadane są bowiem przez artystów, realizatorów festiwalu oraz mieszkańców, w których pamięci pozostał niezapomniany ślad wydarzeń i spotkań towarzyskich, które towarzyszyły festiwalowi. Potwierdza to opolanin Michał Bajor: – Przez dywan moich rodziców na Kościuszki przewinęła się plejada kilkudziesięciu najwspanialszych wielkich postaci polskiej kultury, którzy przychodzili do mojej mamy na pierogi, a do taty na mielone kotlety.

Władysław Gawroński – realizator dźwięku 1. KFPP w Opolu wspomina natomiast: – Był taki niepisany zwyczaj, że na pierwszym festiwalu wszystkie nagrody były konsumowane w „Pająku”. Pamiętam Skaldów, którzy zaprosili dosłownie wszystkich.

Film, który powstał z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 60-lecia najsłynniejszego festiwalu muzycznego w Polsce, pozwala poczuć niezwykłą atmosferę miasta, które przez jeden tydzień w roku stawało się centrum kulturalnym i towarzyskim całej Polski. – Kiedyś było to wydarzenie dla całego miasta i wszyscy chcieli się pokazać. To był też wielki pokaz mody. Dziewczyny wyciągały najładniejsze kiecki jakie miały – słyszymy w relacji Ryszarda Łabuza – fotoreportera.

Prestiżowe wydarzenie

Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki wystąpić chciał każdy. Swoje pierwsze kroki stawiały tu największe gwiazdy polskiej estrady. Opolski amfiteatr wykreował dziesiątki artystów i setki przebojów, bo to właśnie Opole było miastem, w którym zaistniały, a następnie rozwinęły się kariery bardzo wielu twórców, piosenkarzy i zespołów muzycznych.

– Dla mnie festiwal w Opolu był trampoliną do tego co się teraz dzieje w moim życiu i działo się przez te czterdzieści parę lat. Tam się ważyło nasze życie zawodowe – ocenia Alicja Majewska. W końcu na te trzy dni muzycznej uczty, zwrócone były oczy całej Polski! Ale na festiwalu nie brakowało również satyry, choć w epoce PRL-u mało komu było do śmiechu.

– „Z tyłu sklepu” to było wydarzenie takie, atmosfera była tak gęsta, że można było ją dotykać. Jakiś kamerzysta odważył się to nagrać i potem były przepychanki, czy to można puścić na antenie czy nie – opowiada Zenon Laskowik, artysta kabaretowy, który wystąpił na scenie amfiteatru ze śp. Bogdanem Smoleniem.

Pokaz specjalny

Filmowe kadry przeplatają archiwalne zdjęcia i nagrania głosowe takich postaci, jak Papa Musioł czy Jacek Fedorowicz. Premiera filmu miała miejsce w czerwcu podczas 60. KFPP w Strefie Widza na opolskim Rynku. Pokaz specjalny z udziałem twórców filmu i bohaterów, którzy w nim wystąpili, odbędzie się w piątek 8 września o godz. 18.00 w Muzeum Polskiej Piosenki. Po projekcji zapraszam na zwiedzanie wystawy czasowej “60×60 Festiwal Legenda”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Alicja Kosakowska

Najnowsze artykuły