Oszuści internetowi na 800+

ZUS przestrzega przed otwieraniem fałszywych wiadomości – odnotowano przypadki e-maili, w których jest propozycja podwyższenia świadczenia wychowawczego z 500 na 800 złotych. Maile zawierają linki do rzekomych wniosków o zmianę kwoty. To oszustwo.

Takie przypadki zgłaszali rodzice z sąsiedniego województwa, więc niewykluczone, że ich adresatami mogą być wkrótce rodzice z Opolszczyzny – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. – ZUS nie wysyła do rodziców bądź opiekunów maili z linkami, a świadczenie wychowawcze jest od bieżącego roku podnoszone automatycznie i nie trzeba wypełniać i składać w ZUS żadnych wniosków. Przestrzegamy przed nieroztropnym otwieraniem fałszywych maili, załączników i odpowiadaniem na ich treść.

Ataki oszustów mają na celu wyłudzenie danych wrażliwych, zainfekowanie komputera bądź zdobycie innych informacji cennych dla naciągaczy internetowych.

Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy w ostatnim czasie nie zmienialiśmy danych bądź haseł w różnych aplikacjach na przykład na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz jeśli świadczenia z ZUS wypływają na rachunek bankowy regularnie i we właściwych wysokościach – dodaje Sebastian Szczurek.

Rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku otrzymują zwaloryzowaną kwotę świadczenia czyli 800 zł na jedno dziecko. Zmianę wysokości wypłacanego świadczenia ZUS przeprowadził z urzędu, bez potrzeby składania wniosków czy formularzy. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r., będzie można składać dopiero od 1 lutego.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką ZUS lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl

 

Najnowsze artykuły