Plac przed dworcem oficjalnie nosi imię Olgi „Kory” Sipowicz

Legendarną wokalistkę grupy Maanam na patronkę placu wybrali mieszkańcy w konsultacjach. „Kora” zdystansowała pozostałem artystki zdobywając blisko połowę wszystkich głosów.

Podczas styczniowej sesji radni oficjalnie potwierdzili wybór mieszkańców. Za nadaniem placowi imienia „Kory” zagłosowali jednogłośnie.

„Kora” to jedna z legend Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, podczas którego w 1980 roku publiczność usłyszała po raz pierwszy ”Boskie Buenos” i „Żądzę pieniądza” muzykę, która otworzyła nowy rozdział w historii polskiego rocka. To w Opolu „Kora”, przy fatalnym nagłośnieniu, wykrzyczała wtedy swój artystyczny manifest. Kolejny raz pojawiła się z zespołem na festiwalu rok później. Zaśpiewała „Szare miraże”. W 1985 „Kora” zasiadła w festiwalowym jury koncertu Rock w Opolu. Ze sceny zaśpiewała ”Luciollę” i „Karuzelę marzeń” . Na festiwal Maanam powrócił w 2005 roku w koncercie 80-lecia Polskiego Radia, gdzie oprócz swoich przebojów zaprezentował swoją wersję „Karuzeli z Madonnami” Ewy Demarczyk. Na tym festiwalu zespół otrzymał Grand Prix za całokształt twórczości, a rok później, w 2006 „Kora” odsłoniła na opolskim Rynku swoją gwiazdę. Ostatni raz na opolskim festiwalu „Kora” zaśpiewała w 2012 roku, utwory z jej solowego albumu „Ping Pong”. Na scenie została wtedy uhonorowana tytułem „Artysta bez granic” TVP Polonia, przyznawanym najpopularniejszemu polskiemu artyście poza granicami kraju.

Olga Sipowicz „Kora”, poetka, wokalistka, wielka artystyczna osobowość, odeszła po długiej i ciężkiej walce z rakiem 28 lipca 2018 roku wieku 67. lat.

 

 

 

Najnowsze artykuły