Pamięć o Alojzym Smolce w setną rocznicę RODŁA

W najbliższą sobotę (6.05) w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora odbędą się dwa wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy powstania Dzielnicy i Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. To ukłon w stronę założyciela i patrona teatru, czyli Alojzego Smolki, którego udział w powstaniu Dzielnicy I był znaczący.

Na Małej Scenie w teatrze o godz. 17.00 rozpocznie się rozmowa o Alojzym Smolce z udziałem środowiska naukowego m.in.: dr hab. Adriany Dawid z Uniwersytetu Opolskiego, prof. Janiny Hajduk-Nijakowskiej, dr. Zbigniewa Bitki, dr. Krystiana Kobyłki oraz dr Bogny Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego.

W trakcie dyskusji wyświetlony zostanie film dokumentalny zrealizowany przez Janinę Hajduk-Nijakowską pt. „Lalki Pana Alka. Przedwojenne dzieje teatru lalkowego”. To film, którego pierwsza emisja odbyła się w 1996 roku, a w produkcji wzięły udział aktorki związane z postacią patrona i założyciela Teatru – Zofia Hajdukowa i Anna Gadzińska. Film opowiada o tym jak „to wszystko latem ’37 roku się zaczęło”.

Na Dużej Scenie z kolei o godz. 18.15 odbędzie się koncert Sambora Dudzińskiego. Muzykę skomponował wspomniany multiinstrumentalista, a autorem tekstów jest Artur Pałyga.  Utwory powstały w roku 2017, kiedy Opolski Teatr Lalki i Aktora obchodził swoje 80-lecie. W muzyczno-słowny sposób, artyści przedstawią złożoną historię teatru. W opowieści uwzględnione zostaną początki powstania instytucji, heroiczna działalność Alojzego Smolki, aż po czasy współczesne.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie biletowej teatru.

 

Najnowsze artykuły