Poczdam – miasto bajkowych pałaców

Pierwsze kontakty z niemieckim miastem miały miejsce na początku lat 60., ale do podpisania partnerskiej umowy doszło 50 lat temu,  w czerwcu 1973 roku. Wszystko za sprawą Bruna Schultza – nauczyciela z Poczdamu, który podczas wymiany nauczycieli odwiedził Opole i się w nim zakochał.

Dla miłośników historii

Opole od Poczdamu dzieli zaledwie 340 km. Stolica Brandenburgii znana jest przede wszystkim jako dawne miasto rezydencjalne Prus, a także miejsce konferencji, która zapoczątkowała zimną wojnę. Bez wątpienia największą atrakcją miasta jest kompleks parkowo-pałacowy Sanssouci wybudowany w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego, który od 1990 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego powierzchnia obejmuje 300 hektarów i tym samym dorównuje nowojorskiemu Central Parkowi. Największą budowlą kompleksu jest Neues Palais, z którego można przejechać do Krongut Bornstedt, dawnego królewskiego browaru, w którym według receptury z 1689 roku warzy się lokalne piwo Bornstedter Büffel. Będąc w Poczdamie warto także zobaczyć najbardziej znany most w NRD. W czasie zimnej wojny przez Glienicker Brücke przebiegała granica pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Wschodnimi Niemcami. Trzykrotnie Stany Zjednoczone i ZSRR wymieniały na nim pojmanych szpiegów. Zostało to pokazane w filmie „Most szpiegów” z Tomem Hanksem w roli głównej. Miłośnicy historii nie powinni także pominąć Pałacu Cecilienhof, w którym odbyła się konferencja kończąca II Wojnę Światową.

Nie tylko parki i pałace

W Poczdamie znajduje się najstarsze na świecie studio filmowe – Babelsberg. Powstało w 1911 roku, a z powodu wyglądu obiektów, nazywano je szklanym atelier filmowym. Miasteczko filmowe działa do dziś. Ciekawą atrakcją znajdującą się w ścisłym centrum miasta jest także wybudowana w pierwszej połowie XVII wieku historyczna dzielnica holenderska, która była osiedlem dla rzemieślników holenderskich pracujących przy rozbudowie Poczdamu. Dzielnica obejmuje 134 domy wzniesione z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego. To największy zespół architektury holenderskiej poza Holandią na terenie Europy. Do dzielnicy przylega brama Nauener Tor, która jest pozostałością po dawnym murze miejskim. Poczdam oprócz imponującej liczby zabytków, ma także mnóstwo terenów zielonych, które zajmują aż 75% jego powierzchni. Leży na południowy zachód od Berlina, z którym graniczy, znajdując się w środkowym biegu rzeki Haweli. W środowisku naturalnym miasta dominują lasy oraz jeziora, m.in. Heiliger, Tiefer, Templiner. Można tam pływać, uprawiać sporty wodne i motorowodne. To znakomite miejsce dla żeglarzy. Rozłożysta Hawela pozwala natomiast podziwiać całe miasto podczas rejsu statkiem wycieczkowym.

Honorowy Obywatel Miasta Opola

Bruno Schultz był złotym człowiekiem, który pomógł zburzyć uprzedzenia pomiędzy
Niemcami i Polakami. Był osobą, dla której nie liczyły się poglądy polityczne, ale to, jakim jest się człowiekiem. Społecznik, nauczyciel, wielki przyjaciel miasta, a także jeden z inicjatorów partnerstwa Opola i Poczdamu. Organizował spotkania niemieckich i polskich nauczycieli, plenerów dla artystów, wystaw obrazów i grafik, kursów językowych dla młodych Polaków uczących się niemieckiego. W 1997 r., gdy Opole spustoszyła powódź, Schultz był jednym z pierwszych, którzy zorganizowali pomoc. Z Poczdamu przyjechały nie tylko dary, ale także strażacy, a szkoła muzyczna otrzymała pieniądze na nowe instrumenty. Bruno Schultz to Honorowy Obywatel Miasta Opola, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły