Politechnika Opolska laureatem międzynarodowego konkursu

Tylko cztery projekty badawcze wygrały w prestiżowym, międzynarodowym konkursie. W jednym z nich będzie uczestniczyć Politechnika Opolska.

Międzynarodowy konkurs CHIST-ERA “Advanced Brain-Computer Interfaces for Novel Interactions (BCI)” dotyczył projektów badawczych prowadzonych również w międzynarodowych zespołach, mających na celu wdrożenie nowatorskich rozwiązań w zakresie interfejs mózg-komputer oraz zrównoważonych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Brały w nim udział zespoły naukowców z całej Europy, ale także z Kanady, Izraela czy Turcji. Ostatecznie, wyłoniono tylko cztery zwycięskie projekty. W elitarnym gronie jest Politechnika Opolska, która projekt będzie realizować wspólnie z Uniwersytetem w Luxemburgu, Uniwersytetem Helsińskim w Finlandii oraz Uniwersytetem Jaume I z Hiszpanii.Wartość projektu opiewa na ponad 1,7 mln euro.

– To prestiżowy projekt, dla mnie to spełnienie marzeń. W ramach projektu będziemy mogli zakupić nowoczesny sprzęt, np. do spektroskopii w podczerwieni (fNIRS), aparaty do analizy EEG. Za pomocą EEG i fNIRS, która jest nowością, jeśli chodzi o moją działalność naukową, będziemy się zajmować koncentracją uwagi. Mowa przede wszystkim o natłoku informacji w mediach cyfrowych, o tym, jak ludzie je postrzegają, jak interpretują. Projekt ten dotyczy badań na zdrowej populacji, będziemy także współpracować z psychiatrą, prof. Edwardem Jackiem Gorzelańczykiem – podkreśla dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, która jest kierownikiem zwycięskiego projektu na Politechnice Opolskiej.

– Fizyczne badania na pacjentach będą odbywać się na Politechnice Opolskiej, gdzie będziemy jednocześnie rejestrować dane. fNIRS jest ciekawym narzędziem, gdyż dane pozyskane z niego fantastycznie uzupełniają te otrzymane z EEG, a przy tym są odporne na pojawianie się różnego typu artefaktów. Badania będą także prowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach, częścią obliczeniową będą zajmować się naukowcy z Hiszpanii i Luxemburga. Obecnie pracujemy nad wspólnym konkretnym protokołem badawczym, abyśmy mieli podobne dane – zapowiada dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk.

Politechnika Opolska jest młodą uczelnią, rozwijającą się, nie ma tak długich tradycji jak wiodące polskie jednostki. Mimo to znalezł się w gronie laureatów konkursu. To wynik konsekwentnie realizowanych działań mających na celu umiędzynarodowienie badań naukowych oraz prowadzenie tychże badań na najwyższym, światowym  poziomie, co zostało potwierdzone przez recenzentów projektu.

– Świadczy to także o tym, że opolscy naukowcy są dostrzegani przez światowych ekspertów, którzy chcą z nimi współpracować. To zainteresowanie widać także w ilości wspólnie składanych projektów oraz coraz większej liczby osób, które chcą przyjechać na Politechnikę Opolską, by właśnie tutaj wspólnie z naszymi naukowcami prowadzić swoje badania, tutaj się realizować – zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

NA ZDJĘCIU: Aleksandra Kawala-Sterniuk z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.