„Rohtko” czyli polsko-łotewska kooperacja w opolskim teatrze

Już w najbliższy weekend wszyscy miłośnicy sztuki w naszym mieście mogą stać się świadkami niecodziennego wydarzenia. Będzie to czas opolskiej premiery spektaklu „Rohtko”, będącego koprodukcją Teatru Jana Kochanowskiego i Teatru Dailes w Rydze.

Prace nad spektaklem według tekstu Anny Herbut i w reżyserii Łukasza Twarkowskiego toczyły się Łotwie, a tamtejsza premiera miała miejsce 12 marca 2022 roku.

– Sztuka ta swój wyjątkowy charakter naznacza nie tylko obecnością międzynarodowych aktorów, nietuzinkowym rozmachem, ale również pewną ekskluzywnością z uwagi na to, iż będzie grana przez nas jedynie dwa razy, mianowicie 9 i 10 kwietnia – nie kryje Franciszek Posacki asystent ds. promocji w opolskim teatrze.

Świat „Rohtko” stawia pytanie o relacje między oryginałem i kopią, realnym i wirtualnym, między „nażywością”, zapośredniczeniem i reprezentacją. Materialność cechująca tradycyjny świat sztuk wizualnych spotyka się tu z filmowym zapisem rzeczywistości i światem wirtualnym oraz zderza z ulotnością performansu i śmiertelną naturą teatru, w który – jak w ludzkie ciało – wpisana jest śmierć.