Problem narasta – musimy reagować [galeria zdjęć]

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030. roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Na ten problem przez ostatni miesiąc zwracano uwagę w Opolu organizując wydarzenia w ramach kampanii Miesiąc zdrowia psychicznego.

Jednym z ostatnich elementów była konferencja “O poMOCY dla zdrowia psychicznego”, podczas której rozmawiano o profilaktyce zdrowia psychicznego i sposobach pokonywania trudności z jakimi na co dzień zmaga się młodzież jak i osoby dorosłe.

Potrzebne są nam natychmiast duże koła ratunkowe bowiem problem sięga co raz to młodszych osób a jednocześnie poszerza się spektrum problemów z tym związanych – mówiła podczas swojego wykładu Małgorzata Łuba – warszawska psycholog, trener i certyfikowany suicydolog.

Z kolei o tym, że trzeba otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym zaznaczała w swojej wypowiedzi Aleksandra Rodzewicz z Fundacji UNAWEZA. Specjaliści przypominali, że zwiększa się czas na otrzymanie jakiejkolwiek pomocy psychiatrycznej a opieka na całodobowych oddziałach psychaitrycznych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Niestety stale rośnie również liczba dzieci i nastolatków do 18 roku życia leczonych ambulatoryjnie ze względu na zaburzenia psychiczne. Tylko w 2020 roku wyniosła 170 tysięcy. W roku 2021. liczba prób samobójczych wyniosła 1495 a według najnowszych danych Fundacji Życie warte jest rozmowy liczba ta w roku ubiegłym wzrosła do 2031.

Organizatorami wydarzenia był Wydział Polityki Społecznej Miasta Opola, Centrum Aktywizacji Społecznej, Regionalny Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolu oraz Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły