Ptasia grypa. Problem w dwóch powiatach

Wojewoda Opolska wydała rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Dotyczy ono powiatów brzeskiego i opolskiego.

W rozporządzeniu można przeczytać, że na Opolszczyźnie występują „obszary zapowietrzone” jak i „zagrożone”. Te pierwsze dotyczą, w powiecie brzeski miejscowości Borkowiec, Chróścina, Przecza i Skorogoszcz na terenie gminy Lewin Brzeski, oraz w powiecie opolskim miejscowości Lipowa, Nowa Jamka i Skarbiszów w gminie Dąbrowa. Natomiast tereny zagrożone wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) występują:

1) w powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski, miejscowości: Buszyce, Leśniczówka, Golczowice. Kantorowice, Lewin Brzeski, Łosiów, Mikolin, Nowa Wieś Mała, Oldrzyszowice, Różyna, Sarny Male, Stroszowice, Wronów;

2) w powiecie brzeskim, w gminie Skarbimierz, miejscowości: Kopanie;

3) w powiecie opolskim, w gminie Popielów, miejscowości: Nowe Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Rybna, Stare Siołkowice:

4) w powiecie opolskim, w gminie Dąbrowa, miejscowości: Chróścice, Ciepielowice, Dąbrowa, Karczów, Narok, Niewodniki, Prądy, Siedliska, Żelazna;

5) w powiecie opolskim, w gminie Niemodlin, miejscowości: Gościejowice. Gracze. Magnuszowice, Magnuszowiczki, Michałówek, Molestowice, Rzędziwojowice, Szydłowiec Śląski;

6) w powiecie opolskim, w gminie Dobrzeń Wielki, miejscowości: Dobrzeń Mały, Dobrzeń Wielki;

7) w gminie Opole, Bierkowice, Sławice, Wrzoski.

W związku z tym na drogach dojazdowych do ww. terenów pojawią się tablice ostrzegawcze o treści „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – OBSZAR ZAPOWIETRZONY” oraz „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – OBSZAR ZAGROŻONY”.

Na obszarze zapowietrzonym należy trzymać drób lub inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach. Hodowcy zobligowani są do niezwłocznego usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa,  do czyszczenia i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem. Niezbędne są też maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw utrzymujących drób. Hodowcy muszą też  prowadzić wykaz osób obcych, które odwiedzają gospodarstwo. Jedynie powiatowy lekarz weterynarii może wydać zgodę na przemieszczanie się ptactwa z i do gospodarstwa, wywożenie lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych,  organizowanie ptasich targów, wystaw, pokazów lub konkursów transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym.

Obszar zagrożony objęty jest właściwie tymi samymi ograniczeniami jeśli chodzi o gospodarstwa.

Najnowsze artykuły