Radni PO idą ramię w ramię z PiS

Galopująca inflacja, podwyżki cen, rekordowe ceny paliw oraz zmiany wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu uszczuplają portfele Polaków oraz kasy polskich gmin i miast. Również Opola. Tymczasem radni Platformy Obywatelskiej mówią jednym głosem z PiS-em…

… i zapowiadają walkę z podwyżkami, które mają pomóc miastu udźwignąć skutki polityki rządu Zjednoczonej Prawicy oraz powiększającego się kryzysu polskiej gospodarki. W tym przypadku populizm opolskich radnych PO wygrywa z realną oceną sytuacji!

Zablokowanie podwyżek będzie skutkowało mniejszymi wpływami do kasy miasta. Dzięki tym pieniądzom działają placówki oświatowe, domy pomocy społecznej, instytucje kultury czy ZOO. Wpływy z podatków idą na remonty, budowy dróg i inwestycje, z których korzystają wszyscy opolanie. Deklaracje Platformy to nic innego jak populizm mający na celu tylko postawienie się w kontrze do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Nawet za cenę postawienia się tam gdzie stoi PiS, a nie dobro opolan.

Lista podwyżek, które każdego roku serwuje Polakom partia rządząca, jest coraz dłuższa. Paliwo, podatki, gaz i prąd to tylko wierzchołek góry lodowej. Nawet inflacja to ukryty podatek, który zapewnia większe wpływy do budżetu. Tymczasem w Opolu po raz pierwszy od 10 lat wzrosną opłaty za dzierżawę nieruchomości gruntowych od miasta. Cena wydzierżawienia metra kwadratowego w strefie zero (ścisłym centrum) wzrośnie z 12 złotych do 13,80 złotych. W dalszych strefach podwyżki zaplanowano kolejno: z 8,50 złotych do 9,80 złotych, z 4,50 złotych do 5,20 złotych oraz z 2 złotych do 2,30 złotych.

Niemal co roku w Polsce podnoszone są podatki od nieruchomości, których górny limit jest określany przez Ministerstwo Finansów. Ich wzrost nie jest jednak dramatyczny. W Opolu opłata za metr kwadratowy mieszkania wzrośnie bowiem z 82 do 88 groszy. Do tego doliczyć trzeba także podwyżkę za metr kwadratowy gruntu – z 38 do 45 groszy. Więcej zapłacą także właściciele domów. W ich przypadku opłata za metr kwadratowy mieszkania będzie taka sama (z 82 do 88 groszy). Łącznie w przypadku mieszkania o wielkości 150 metrów kwadratowych podatek wzrośnie z 389 złotych do 447 złotych.

Podwyżki nie ominą także MZK. Cena biletu dziennego wzrośnie z 3 zł do 3,4 zł, a biletu miesięcznego z 92 zł do 98 zł. Ceny paliw rosną szybko. Już teraz litr benzyny i oleju napędowego przekracza wydawać by się mogło magiczne dotąd 6 zł. Na podwyżki bezpośredni wpływ mają działania rządu. Nieskuteczna walka z inflacją, która w kraju sięga już 7%. Finanse miasta cierpią również przez program „Polski Ład”. Opole straci ponad 30 milionów złotych z samych podatków PIT i CIT.