Rzemieślnik i artysta. Spacer ulicami miasta przybliży bogatą twórczość niezwykłego Mariana Nowaka

Kultowy Pegaz wrócił do centrum Opola. Po uroczystym odsłonięciu rzeźby Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza w najbliższą sobotę (10.09) na niezwykły spacer, który przybliży bogatą twórczość artysty, obecną między innymi w detalach i w formach użytkowych, takich jak tablice czy latarnie.

Początek spaceru o godz.15.00 przy Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym 12.

– To spacer, który odbywa się z okazji powrotu rzeźby Pegaza. Myślę, że Marian Nowak to najbardziej popularny opolski rzeźbiarz i artysta, ale nie zdajemy sobie sprawy na co dzień, jak mocno zaznaczył wizualny kształt Opola– wyjaśnia Joanna Filipczyk – dyrektorka GSW w Opolu, która poprowadzi spacer.

– Marian Nowak zostawił tak wiele świadectw w Opolu, że nie sposób ich wszystkich pokazać w ciągu jednego spaceru. Dodatkowo były to bardzo różne prace. Przede wszystkim warto wiedzieć, że artysta był także rzemieślnikiem i miał przygotowanie kowalskie, ponieważ jego ojciec był kowalem. Poza działalnością artystyczną otrzymywał bardzo wiele zleceń użytkowych. Wykonywał latarnie, lampiony (zachowały się na ulicy Krakowskiej „Pod arkadami), metalowe szyldy, kraty, kute litery czy tablice pamiątkowe w kościołach. Nie każdy o tym wie, że pierwsza Karolinka była wykonana właśnie w metalu i będziemy mogli ją zobaczyć w wykuszu znajdującym się w Muzeum Śląska Opolskiego. Jego prace obecne są także w opolskim Ratuszu w Sali im. Karola Musioła – dodaje Filipczyk.

Trasa spaceru zajmie uczestnikom ok. 1,5 godziny w czasie której przejdą przez ulicę Ozimska, gdzie przed laty znajdowała się pracownia artystyczna Nowaka. Następnie grupa przejdzie przez Plac Wolności, gdzie zlokalizowana jest pamiątkowa tablica artysty. Swoje wnętrze z rzeźbami artysty udostępni także zwiedzającym Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, z siedzibą  w Opolu. Następnie wycieczka przejdzie w okolicy Wieży Piastowskiej, by móc zobaczyć orła znajdującego się na samym szczycie zabytku. W samym centrum przystankiem będzie restauracja Pod arkadami, gdzie znajdują się piękne, kute lampiony. Ostatnim punktem będzie kościół „Na Górce”, gdzie zobaczyć będzie można kraty i tablice artysty.

Najnowsze artykuły