Juniorzy młodsi Odry zagrają wśród najlepszych polskich drużyn

Zespół opolskiego klubu do lat 17 awansował do ligi centralnej. W dwumeczu barażowym strzelił Chrobremu Głogów sześć goli tracąc tylko jednego.

Marcin Sagan

W jesiennych zmaganiach w lidze wojewódzkiej nasi juniorzy młodsi (rocznik 2003 i młodsi) zaliczyli “spacerek”. Wygrali wszystkich 14 spotkań, większość bardzo wysoko. Żeby awansować do krajowej elity czyli grona 32 najlepszych drużyn w Polsce podopieczni trenera Dariusza Kaniuki musieli się jeszcze okazać lepsi od zwycięzcy ligi wojewódzkiej na Dolnym Śląsku. Tym zespołem był Chrobry.

W minioną sobotę w pierwszym meczu opolanie wygrali na wyjeździe 3-1 i ustawili się w korzystnym położeniu przed starciem rewanżowym. W nim wygrali 3-0.

– Było to dla nas trudniejsze spotkanie niż to w Głogowie – tłumaczył trener Kaniuka. – Chrobry postawił nam trudniejsze warunki niż w pierwszym meczu. Rywale nie mając nic do stracenia zaczęli mocno pressingiem, z czym nie do końca dobrze sobie radziliśmy. Po około 20 minutach opanowaliśmy całkowicie sytuację i już kontrolowaliśmy przebieg wydarzeń na boisku.

W pierwszej połowie zawodnicy Odry mieli kilka dobrych okazji do zdobycia gola. Wykorzystali tę ostatnią przed przerwą. Michał Surzyn dostał dobre podanie na lewą stronę, przeprowadził indywidualną akcje i idealnie wyłożył piłkę przed bramkę gdzie był Kacper Kaczka, który dopełnił formalności. W drugiej połowie opolanie grali już dużo spokojniej i nie pozwalali przeciwnikom na zbyt wiele. W końcówce udokumentowali swoją przewagę. W 86. min po dośrodkowaniu bramkarz głogowian zbił piłkę, która trafiła pod nogi Mateusza Muzyki. Ten nie miał łatwej sytuacji, ale ładnie uderzył futbolówkę po koźle z woleja.

Ukoronowaniem dobrej gry był trzeci gol w doliczonym czasie gry. To była przepiękna bramka, a jej autorem był Dominik Krajewski. Uderzył z woleja, a piłka spadła “za kołnierz” golkiperowi Chrobrego. Chwilę później arbiter zakończył spotkanie, a w obozie Odry zapanowała wielka radość. Cel został osiagnięty.

Wiosną opolanie grać będą w grupie C rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów Młodszych. Za rywali będzie mieć ekipy: Górnika Zabrze, Zagłębia Lubin, Śląska Wrocław, Rozwoju Katowice, Ruchu Chorzów, Gwarka Zabrze i Rakowa Częstochowa. Drużyny rozegrają 14 kolejek (każdym z każdym zagra dwa razy, raz u siebie i raz na wyjeździe). Zwycięski zespół awansuje do półfinałów mistrzostw kraju, w których zagrają o mistrzostwo kraju cztery najlepsze ekipy z czterech grup makroregionalnych, a dwa najsłabsze zespoły spadną do ligi wojewódzkiej.

Awans zespołu do lat 17 do ligi centralnej to kolejny sukces młodzieżowej ekipy naszego klubu. Wcześniej juniorzy (do lat 19) wygrali ligę wojewódzką i awansowali do ligi makroregionalnej, a dwa dni temu awans do centralnej ligi trampkarzy przypieczętowali 15-latkowie (rocznik 2005 i młodsi) po barażach z Lechią Dzierżoniów.

Odra Opole – Chrobry Głogów 3-0 (1-0)
Bramki: 1-0 Kaczka – 45., 2-0 Muzyka – 86., 3-0 Krajewski – 90.
Odra: Sapielak – Stolarewski (89. Sługocki), Jadeszko (90. Górniak), Michał Wróbel, Szota – Kaczka (70. Muzyka), Witek (85. Dąbrowski), Maciej Wróbel (83. Rychlik), Krajewski, Surzyn – Bober (60. Duda). Trener Dariusz Kaniuka.

Na zdjęciu zespół juniorów młodszych opolskiego klubu. Fot. Mariusz Matkowski.