Rowerowy ultramaraton przed nami

Z południa na północ Opolszczyzny przebiegać będzie trasa „Opolskiej Pętelki” czyli pierwszego rowerowego ultramaratonu w regionie. Zawody zaplanowano w dniach 17-19 czerwca.

Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do zaawansowanych i doświadczonych rowerzystów, którzy ukończyli 18 lat.

– Trasa przebiega po najbardziej malowniczej części Opolszczyzny – mówi Alicja Stelmaszczyk, wiceprezes fundacji NaKole, współorganizatorka wydarzenia. – Przygodę rozpoczynamy w Paczkowie przy zalewie, kierujemy się na południowy wschód Polski w kierunku Pilszcza, wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Po drodze odwiedzając najbardziej wysunięte na południe części Opolszczyzny. Z południa Opolszczyzny kierować będziemy się na północ wprost na Opole, przez Baborów, Polską Cerekiew, Kędzierzyn-Koźle, Górę Św.Anny. W Opolu przejedziemy przez rynek, wyspę Bolko, dalej pojedziemy w kierunku Niemodlina, Grodkowa, Rogów, aż do Paczków, gdzie znajdować się będzie meta wyścigu.

Na pokonanie ponad 420-kilometrowej trasy uczestnicy będą mieli maksymalnie 60 godzin. Trzeba ją będzie pokonać bez pomocy z zewnątrz. W wydarzeniu mogą brać udział również osoby jeżdżące w tandemach.

– To pierwsza w Polsce impreza dedykowana tandemom – przyznaje Alicja Stelmaszczyk. – Trasa została sprawdzona przeze mnie właśni na tandemie i jest do pokonania w określonym limicie czasu. Opolską Pętelkę organizujemy właśnie po to, żeby osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą samodzielnie jeździć na rowerze, mogły porywalizować i poczuć atmosferę takiego wyścigu. Aby każdy kto nie jest zawodowym kolaarzem mógł sprawdzić siebie i pokonać swoje słabości. Chcemy pokazać piękno Opolszczyzny i dać możliwość poznania naszych terenów z rowerowego siodełka, a przy okazji wesprzeć naszą fundację.

Jak przyznaje organizatorka uczestnicy będą musieli zmierzyć się z około 3800 metrami przewyższeń.

– Trasa w dużej części przeprowadzona jest po starych szlakach turystycznych np. Główny Szlak Sudecki, tym samym reaktywując niektóre zapomniane “ścieżki” do życia. Zamki, pałace, ruiny, malownicze wioski Opolszczyzny, to wszystko co będzie można zobaczyć biorąc udział w naszej imprezie – zaznacza.

Pomysłodawcą wydarzenia i trasy jest Łukasz Jurkowski, członek zarządu fundacji NaKole. Na trasie znalazło się łącznie około 108 miejscowości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fundacjanakole.org

 

Najnowsze artykuły