Strażacy pomagali przenieść konfesjonały

– To barokowe, zrobione z wysokiej jakości litego drewna konfesjonały mające po najmniej 300 lat i ważące około 400 kilogramów dlatego musieliśmy wezwać pomoc – przyznaje proboszcz opolskiej katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu dr Waldemar Klinger.

Kilkunastu strażaków musiało “opleść” specjalnymi pasami dwa z trzech znajdujących się przy wejściu do świątyni konfesjonałów i przenieść je w inną część katedry bowiem w miejscu gdzie się znajdowały zostaną przeprowadzone badania archeologiczne i potrzebne będzie zerwanie płyt i nawierzchni do głębokości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów.

Ponadto w ostatnich tygodniach ekipa archeologów odkryła kolejne fragmenty ludzkich szczątków oraz potwierdziła, że w części środkowej znajduje się z dużym prawdopodobieństwem komora mogąca być grobowcem. Nie wiadomo jednak czy i kiedy zostanie otwarta oraz czy znajdują się tam jakieś szczątki.

 

 

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły