Trzy firmy zgłosiły się do budowy stadionu w Opolu

Poznaliśmy oferty firm zainteresowanych budową nowego stadionu w Opolu. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Rozpiętość ofert okazała się bardzo duża.

Najtańszą przedstawiła firma Mirbud SA – 159 mln zł. netto (208.731 mln zł. brutto). To ta sama firma, która budowała Opolski Park Sportu w miejscu wyburzonego Cieplaka. Konsorcjum Polimex wycenił budowę na 217 mln zł (282.284.998,77 mln zł brutto), natomiast Adamietz Sp. z o.o. na aż 242 mln zł (307.070.113,84). Najtańsza oferta zbliżona jest cenowo do aktualnie budowanych stadionów w Sosnowcu, Płocku oraz do planowanego stadionu w Katowicach.

Aby sfinansować inwestycję, Opole pozyskało m. in. 100 mln zł ze sprzedaży udziałów w spółce WiK. Na pozostałe koszty trzeba było pozyskać kredyt.

– Składający oferty zapewne wzięli pod uwagę wzrost cen materiałów w ostatnim czasie oraz koszty pracy – powiedział Patryk  Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego w Opolu, który odpowiada za budowę stadionu.

Przypomnijmy, że ze względu na wiele pytań od zainteresowanych wcześniej otwarcie ofert przetargowych było dwukrotnie przesuwane. Firmy pytały m.in. o konstrukcję stadionu, murawę, jak i samo zarządzanie budynkiem.

Nowy stadion ma liczyć około 11 500 miejsc. Wysokość trybun 9,5 m. Definiującym elementem stadionu będzie biała, przepuszczająca światło membrana zamocowana na stałe i witająca widzów. Na tej membranie elewacyjnej planowane jest wyświetlanie projektorem reklam. To sygnał dla inwestorów i przedsiębiorców, że będą mogli się reklamować. Wieczorami mają być na niej pokazywane świetlne iluminacje. Z projektu wynika, że widownia ma być podniesiona na wysokość 1,5-1,8 metra ponad murawę, tak aby z pierwszych rzędów móc dobrze obserwować zmagania na boisku. Jedna z trybun nowego stadionu ma być zabudowana od strony zachodniej (wzdłuż ulicy Technologicznej), w formie budynku klubowego.

Pod trybunami na poziomie parteru zaplanowano zaplecze dla kadry piłkarskiej Odry i gości. Na I piętrze znajdować się będzie cześć komercyjna z Lożami Vipowskimi, które będzie można sobie wynająć na wyłączny użytek, sale konferencyjne oraz hol o powierzchni prawie 900m2, który może służyć jako sala eventowa do organizacji imprez masowych.