U nas pije się (stosunkowo) niewiele

Jaki alkohol najczęściej piją Polacy? Tu bezkonkurencyjne jest piwo, które pojawia się na 10 proc. paragonów z alkoholem. W dalszej kolejności preferujemy wódkę i wino, właściwie ex-aequo – świadczy o tym odpowiednio 1,5 i 1,2 proc. paragonów.

Według aplikacji PanParagon najwięcej piwa pije się w województwie śląskim, zachodniopomorskim i małopolskim. Obecność złotego trunku na paragonach spożywczych notuje się tam odpowiednio na blisko 11,6, 11,5 i 10,9 procentach dowodów zakupów. W tym rankingu województwo opolskie zajmuje ósme miejsce z wynikiem 10,1 proc. paragonów spożywczych z alkoholem.

Najchętniej wódkę piją natomiast mieszkańcy Podlasia, Śląskiego i Łódzkiego (odpowiednio 3,3; 2,1 oraz 1,8 proc paragonów) w tym rankingu zajmujemy czwarte miejsce od końca z wynikiem 1,2 proc.

W klasyfikacji generalnej natomiast spożycia napojów alkoholowych bez podziału na ich rodzaje najwięcej pije się w Śląskiem (14,9 proc, paragonów spożywczych), Zachodniopomorskiem (14, 7 proc.) oraz Podlaskiem (11.9 proc.). Opolszczyzna jest tu na nobilitującym trzecim miejscu od końca (11,9 proc. paragonów).  Oczywiście statystyki uwzględniają jedynie spożycie oficjalne, a nie na przykład trunki produkcji własnej, co w przypadku szczególnie Podkarpackiego na miejscu ostatnim  (patrz popularna tu domowa śliwowica) może być bardzo mylące. Można więc zaryzykować tezę, że w rzeczywistości w rankingu spożycia wódki zajmujemy drugie miejsce od końca w Polsce, co może być rzecz jasna powodem do dumy.

W badaniu uwzględniono paragony od 1 sierpnia 2022 do 31 lipca 2023 roku.

Najnowsze artykuły