Ułańska fantazja i warsztaty dla dzieci

W tym tygodniu w Muzeum Śląska Opolskiego ostatnie spotkanie z opolskimi ułanami. Sobota będzie pod znakiem wycieczek śladami przemysłu, a w niedzielę darmowe warsztaty dla najmłodszych.

W czwartek już ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie z członkami 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Temat wykładu będzie niezwykle ciekawy, bo dotyczy broni białej – szabli, czyli oręża, którym na przestrzeni lat posługiwała się polska kawaleria. Uczestniczy spotkania dowiedzą się jak zmieniała się jej konstrukcja, dlaczego ostre jest tylko jej zakończenie czy która szable były najlepsze.

– Oprócz wykładu, ułani obiecali nam, że każdy będzie mógł chwycić w dłoń oryginalną ułańską szablę i sprawdzić, jak niezwykle ostry jest to oręż – zachęca Michał Grocholski, z Muzeum Śląska Opolskiego.

Początek spotkania godz. 18:00, wstęp wolny.

Sobota w Muzeum stoi pod znakiem przemysłu cementowego. Wszystko za sprawą dwóch wycieczek organizowanych tego dnia. Pierwsza piesza rozpocznie się o godzinie 10:00 spod gmachu muzeum i poprowadzi starym miastem do Kamionki Odra I, a następnie uczestnicy zostaną oprowadzeni po Cementowni Odra. Druga wycieczka wystartuje o 9:00, będzie to rajd rowerowy liczący niemal 40 km, a jego uczestnicy zobaczą pozostałości po większości opolskich cementowni, zwiedzą także jedyną działającą nadal Cementownię Odra.

– mówi Michał Grocholski z – Na pierwszą pieszą wycieczkę niestety nie ma już miejsc, zainteresowanie przemysłową historią miasta jest bardzo duże, ale na rajd rowerowy przyjmujemy jeszcze zgłoszenia. Trasa 37 km wydaje się być długa, ale tempo będzie dostosowane do wszystkich uczestników, po drodze będziemy robić częste przerwy, przewidzieliśmy także posiłek, cały rajd planujemy zakończyć około godziny 14:00 MŚO.

Zapisy na rajd przyjmuje Dział Edukacji Muzeum pod nr telefonu: 77 44 31 761.

W niedzielę muzeum zaprasza wszystkie dzieci na udział w Europejskich Dniach Archeologii. W tym roku muzeum przyłącza się do inicjatywy i organizuje warsztaty archeologiczne „Od wykopu do gabloty”, które skierowane są do dzieci szkół podstawowych.

– Podczas zajęć przybliżymy czym jest archeologia i jak wygląda praca badaczy. Uczestnicy będą mieli możliwość odkopania replik zabytków oraz wypełnienia karty zabytku wraz z rysunkiem. Warsztaty zakończymy wspólnym przygotowywaniem gablotki z odkrytymi znaleziskami. Udział w zajęciach jest bezpłatny, należy jedynie się na nie zapisać – mówi Michał Grocholski z Działu komunikacji Muzeum.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły