Wybitni młodzi matematycy zostali docenieni

Martyna Łopianiak i Mikołaj Pater otrzymali nagrody w wysokości 2000 zł od prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego za spektakularne osiągnięcia w nauce.

Martyna to absolwentka gimnazjum nr 9, a od tego roku szkolnego uczennica pierwszej klasy o profilu matematyczno-informatycznym w III liceum ogólnokształcącym. Brała ona udział w 33. edycji międzynarodowych mistrzostwach gier matematycznych i logicznych, które odbyły się w Paryżu. Żeby dostać się do liczącej 24 osoby reprezentacji Polski na te zawody musiała przejść eliminacje krajowe. W stolicy Francji nasza uczennica, której nauczycielem matematyki jest Agnieszka Chotomska, zajęła wśród uczestników z całego świata 7. miejsce w swojej kategorii wiekowej, a było w niej 60 osób.
– Jedne zadania sprawiały mi większy kłopot, inne mniejszy – mówi Martyna. – Z tego co mi się udało osiągnąć w Paryżu jestem bardzo zadowolona. Matematyka jest moją pasją i te zawody na pewno dodadzą mi dodatkowej motywacji w jej nauce. Oprócz tego moją pasją jest sport. Od 10 lat trenuję brazylijską sztukę walki capoeira, a od niedawna startuje też w zawodach triathlonowych.

Z kolei Mikołaj to bez wątpienia opolski człowiek renesansu. W tym roku ukończył III LO ze średnią ocen 5,88. Wyliczanie wszystkich jego osiągnięć w czasie nauki w gimnazjum i później w liceum można prowadzić bardzo długo. Zdobywał nagrody na konkursach i olimpiadach z: matematyki, chemii, historii, fizyki, biologii, wiedzy obywatelskiej i wiedzy ekonomicznej. W klasie maturalnej miał stypendium Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz premiera polskiego rządu.
W tym roku brał udział w finale ogólnopolskiego 41. konkursu uczniowskich prac z matematyki im. Pawła Domańskiego, który był organizowany Polskie Towarzystwo Matematyczne i czasopismo Delta. Jest to bardzo elitarny i prestiżowy konkurs, w którym należy wykazać się samodzielnym rozwiązaniem jakiegoś problemu matematycznego. Często finaliści tego konkursu stają się wybitnymi matematykami. Nasz uczeń zajął 2. miejsce za pracę “Okrąg mixtilinear i jego własności”. W pracy pojawiło się 38 nowych twierdzeń z tematami, które mogą stanowić bazę do dalszych badań. Opiekunami naukowymi Mikołaja są Anna Tesarowicz i Robert Sochacki.
– Poświęcam po kilka godzin dziennie na odkrywanie nowych geometrycznych konfiguracji oraz rozwiązywanie problemów matematycznych – tłumaczy Mikołaj. – Ponadto interesuje się muzyką klasyczną, elektroniczną, rockową i jazzową. Przede mną nowe wyzwanie, bo w październiku zaczynam studia na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Jestem pod wrażeniem talentu, wiedzy i pracowitości tych młodych ludzi – zaznacza wiceprezydent Opola Maciej Wujec odpowiedzialny za oświatę. – Wiem na pewno, że chciałbym być w przyszłości leczony przez takiego lekarza jak pan Mikołaj.

– W naszym mieście dzięki pomocy władz miasta i temu, że duży nacisk kładą one na rozwój oświaty, wyjątkowo zdolni uczniowie mogą się znakomicie realizować – przekonuje Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty urzędu miasta. – To jest kwestia indywidualnych zajęć, ich dofinansowania czy współpracy z uczelniami.

Na zdjęciu Martyna Łopianiak i Mikołaj Pater.

 

 

Najnowsze artykuły