Wypalanie traw szkodzi. I jest prawnie zabronione

Wiele osób traktuje wypalanie starych traw i zarośli na łąkach i przydomowych działkach jako jedną z prac porządkowych. W wyniku tych utwierdzonych tradycyjnie działań często dochodzi do groźnych pożarów najbliższych zabudowań lub lasów. Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest szkodliwe dla środowiska i prawnie zabronione!

Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, nie przynosi ono żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Co roku w takich pożarach giną ludzie i to najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.

Ponadto wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery – tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z „wyrzucaniem” do atmosfery dziesiątek ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa np. smog atakuje układ oddechowy powodując alergie, wzrasta ilość chorób nowotworowych, układu krążenia, chorób oczu itp.

Wypalanie traw nierzadko utrudnia kierowcom poruszanie się po drogach, ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do kolizji i wypadków oraz powoduje bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt.

Każda interwencja Powiatowej Straży Pożarnej sporo nas kosztuje (każdy wyjazd straży to koszt kilkuset złotych). Wypalanie traw powoduje ujemne skutki w rolnictwie. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.