„15 na 15”, czyli i Ty możesz uratować czyjeś życie

Fundacja DKMS nieustannie poszukuje dawców szpiku. W ostatnich latach zapotrzebowanie jest szczególnie duże. Według szacunków fundacji z listy dawców co roku znika aż 15 tysięcy chętnych.

Powody są różne. Jeden z nich to przekroczenie granicy wieku. Dawcą szpiku można bowiem zostać mając od 18 do 60 lat. Istotną przyczyną kurczenia się ich bazy są również względy zdrowotne, czyli zapadalność na choroby, które wykluczają dawstwo, to m. in. nowotwory, zawały, cukrzyca, zakrzepica żył głębokich, anemia, reumatoidalne zapalenie stawów. Dawcy zmieniają też adresy, numery telefonów nie informując o tym fundacji, w związku z tym kontakt z nimi staje się niemożliwy. Niektórzy rejestrują się też w różnych ośrodkach. W tej sytuacji zduplikowane dane zostają usuwane, by uniknąć mylącej statystyki.

Nowa internetowa kampania Fundacji DKMS pod hasłem „15 za 15”  potrwa miesiąc. W ramach akcji fundacja zachęca do rejestracji w bazie, aby zapełnić puste miejsca 15 tysiącami osób niosących pomoc. Dołączenie do bazy dawców umożliwia prosty formularz na stronie internetowej www.dkms.pl.

Fundacja DKMS to największy ośrodek dawców szpiku w Polsce. Jest w nim zarejestrowanych ponad 1 900 000 dawców, spośród nich 12 500 (dane z września  2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 

 

 

Najnowsze artykuły