„PNT eXperience” ułatwi życie przedsiębiorcom

Nowy projekt Parku Naukowo – Technologicznego dotyczy rozbudowy w zakresie nowoczesnych technologii IT oraz przestrzeni centrum przetwarzania danych. Jednym z elementów będzie platforma chmurowa dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży wysokich technologii. Dziś (12.01) podpisano umowę na stworzenie Programu Funkcjonalno Użytkowego dla nowego przedsięwzięcia. 

Bodźcem, który sprawił, że firmy przeniosły swoją działalność do wirtualnej rzeczywistości była pandemia COVID-19. Jednak okazuje się, że wciąż nie brakuje firm wymagających wsparcia nie tylko w zakresie doradczym, ale również w zakresie infrastruktury. Naprzeciw ma im wyjść projekt „PNT eXperience”.

Dzięki temu firmy otrzymają dostęp do przestrzeni przetwarzania danych (Data Center) w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak np. algorytmy sztucznej inteligencji (AI). Projekt eXperience Cloud PNT przez przygotowanie klasterów serwerowych wysokiej dostępności, które umożliwią przygotowanie nowych usług cyfrowych w gospodarce dla takich obszarów jak  e-bezpieczeństwo czy e-usługi. PNT eXperience zakłada m.in. podniesienie i udostępnianie mocy obliczeniowej w postaci akceleratorów GPU wykorzystywanych do wysokospecjalistycznych obliczeń, powszechnie stosowanych w dziedzinach medycyny czy bezpieczeństwa. Koncepcja będzie opracowywała pracownia projektowa ARCH-STUDIO.

Planowany koszt inwestycji obejmuje wsparcie ze środków Unii Europejskiej (FEO) w wysokości 7 000 000 euro kosztów kwalifikowanych. Zakładany udział środków własnych wynosi 30%, co przekłada się na szacunkowy koszt inwestycji w wysokości 44 000 000 zł netto.

 

 

Najnowsze artykuły