43 lata temu powstał Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów

Z dala od zgiełku ulicznego, otoczony przepięknym ogrodem i sadem. Świetne miejsce do organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych oraz plenerowych, ale przede wszystkim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu (ul. Chmielowicka 6). W tym roku obchodzi swoje 43. urodziny. W związku z rocznicą seniorów odwiedził prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Była okazja do złożenia życzeń, wspólnych rozmów i popróbowania pysznego, okolicznościowego tortu.

Do użytku został oddany na przełomie 1979/80 roku. „Wybudowano go dla Seniorów Kombatantów  walczących o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej” – czytamy na stronie internetowej ośrodka. Początkowo nosił nazwę Dom Zasłużonego Kombatanta. Dziś – Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Wybudowany z dużym udziałem prac społecznych, przy finansowaniu z wolnych datków Kombatantów oraz sponsorów, wśród których był służby mundurowe, urzędy i zakłady pracy.

Pierwsi mieszkańcy przybyli w styczniu 1980 r. Do 1989 Dom funkcjonował w resorcie zdrowia i opieki społecznej, a od 1990 – w strukturach podległych Ministerstwu Pracy i Polityki Socjalnej.

Początkowo dysponował 100 miejscami. Zamieszkali w nim wyłącznie Seniorzy-Kombatanci. Z biegiem czasu liczba ta okazała się niewystarczająca. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie podjął decyzję o przekazaniu środków na rozbudowę. Prace rozpoczęto w 1990 roku. W sierpniu 1993 r. oddano do użytku nową część dla 38 osób.

Seniorzy mają tam zapewnione pełne wyżywienie i mogą pod stałą opieką medyczną korzystać z zajęć rehabilitacyjnych pod okiem przeszkolonego personelu, różnych atrakcji kulturalno-terapeutycznych, pomocy przy czynnościach higieny osobistej, a także brać udział w nabożeństwach w kaplicy domu pod wezwaniem Błogosławionego Ligudy. Do dyspozycji są wygodne i słoneczne pokoje 1 i 2-osobowe, z łazienkami przystosowanymi do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Każdy pokój posiada balkon lub taras. Są także pokoje dla małżeństw.

W sąsiedztwie starego DPS powstaje nowy Dom Pomocy Społecznej z całodobową opieką. 80 procent pokoi będzie jednoosobowych. Do tego indywidualne łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli moment obrotowy wózka, system wezwań i system alarmu. W planie są szerokie korytarze, czego bardzo brakuje w obecnym domu.

Budowa idzie pełną parą. Wykonane są już wszystkie ściany żelbetowe piwnic wraz ze słupami, belkami i podciągami oraz ściany murowane piwnic i parteru, I piętra, II piętra wraz z nadprożami. Zakończył się montaż prefabrykatów klatki schodowej piwnicy, gotowe są szyby windowe żelbetowe. Zakres prac obejmuje budowę podpiwniczonego budynku o trzech kondygnacjach nadziemnych wraz z zagospodarowaniem terenu zewnętrznego – oświetleniem, miejscem do rekreacji i integracji (altaną).

Zamieszka w nim około 100 pensjonariuszy w pokojach głównie 1 i 2-osobowych z węzłami sanitarnymi. W DPS-ie mieścić się będą także stołówka z zapleczem kuchennym, gabinety: fizykoterapii, hydroterapii, masażu, lekarskie, zabiegowe, sala dziennego pobytu oraz kaplica. Nowy Dom Pomocy Społecznej będzie gotowy w 2024 rok. Wykonawcą jest firma PB DOMBUD S.A. Wartość inwestycji to blisko 54 mln zł.

Najnowsze artykuły