7 ton gruzu zgromadzone w dwa dni. Kolejne warstwy i kolejne znaleziska w opolskiej katedrze

Rozszerza się krąg archeologicznych prac wewnątrz katedry w Opolu. Oprócz samych znalezisk ważną kwestią stała się możliwość usuwania nagromadzonego w ciągu ostatnich miesięcy gruzu i ziemi. Pomógł Zakład Komunalny w Opolu. 

Udało nam się zwiększyć tempo prac dzięki co raz liczniejszej grupie wolontariuszy, a z drugiej strony musimy je wykonywać bardzo pieczołowicie, bowiem natykamy się na coraz to nowe i zaskakujące nas odkrycia – mówi prowadząca prace dr Magdalena Przysiężna – Pizarska, archeolog Uniwersytetu Opolskiego.

Zwróciliśmy się także do Zakładu Komunalnego o pomoc w wywożeniu nagromadzonego gruzu i ziemi i bardzo się cieszę, że bardzo szybko miejska jednostka włączyła się do naszego projektu, bowywóz i składowanie to dla nas spory koszt – informuje dr Przysiężna – Pizarska.

Wiemy jak ważne są prace w katedrze zatem odpowiedzieliśmy pozytywnie dlatego, że odbiór gruzu to jedna z form naszej działalności. Bardzo szybko ustaliliśmy zasady współdziałania i odbieramy już pierwszy wypełniony 7-ma tonami gruzu kontener – mówi wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu Katarzyna Oborska – Marciniak. – Chcę podkreślić, że całość tych materiałów – a już widać że będzie tego bardzo dużo –  które odbierzemy w najbliższych tygodniach, a może miesiącach, nie trafi na miejskie wysypisko. Przesiany prze ekipę pracującą przy katedrze gruz czy piach zostanie zgromadzony na terenie naszego zakładu i w przyszłości w całości zostanie wykorzystany do rekultywacji terenów miejskich – zaznacza.

Opolscy archeolodzy prowadzą obecnie prace na kolejnym poziomie odkrywkowym. To już ponad metr od poziomu, na którym rozpoczęły się badania. Są one wielostronne. Udział w nich biorą nie tylko archeolodzy, ale także gleboznawcy, historycy, antropolodzy, architekci i genetycy.

W ostatnim tygodniu przeprowadziliśmy badania fotogrametryczne mające pomóc przy analizie kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w badanym przez nas terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych, czyli tzw. fotogramów – relacjonuje dr Przysiężna – Pizarska.

Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają prace przy odkrytych jamach grobowych wokół gotyckiego ołtarza oraz tumby, czyli umieszczonego centralnie za ołtarzem grobowca. Potrwają one co najmniej do przyszłego tygodnia dlatego, że w części z nich odkryto fragmenty szkieletów, które muszą zostać dokładnie oczyszczone i przebadane.

Co ciekawe w części z jam nie znaleziono fragmentów ludzkich szczątków, a w jednej z nich z kolei ludzka czaszka jest umiejscowiona odwrotnie, nie tak jak zwyczajowo w stronę wschodzącego słońca, ale na zachód, co będzie również ciekawym zagadnieniem dla historyków, gdyż do tej pory nie natrafiono na takie ułożenie i nie ma materiałów źródłowych, które mogłyby wyjaśnić tego typu zagadnienie.

Najnowsze artykuły