Będą kwestować, by ocalić od zapomnienia zabytkowe nagrobki
Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków sióstr franciszkanek szpitalnych oraz artysty malarza Carla Josepfa Jackischa będzie prowadzona w Dniu Wszystkich Świętych na dwóch opolskich cmentarzach – w Opolu-Półwsi oraz przy ulicy Wrocławskiej. To kolejne działania mające ocalić od zapomnienia groby znajdujące się na terenie historycznej nekropolii w stolicy regionu.
Pomysł przeprowadzenia kwesty na renowację nagrobków narodził się jeszcze przed pandemią COVID-19.
– Wtedy ze zrozumiałych względów przeprowadzenie zbiórki publicznej na ten cel nie było możliwe. Powodów leżących u podstaw tego przedsięwzięcia było kilka. Po pierwsze, z roku na rok coraz dalej posunięta dewastacja tego ważnego miejsca. Po drugie, kwestowanie w Dniu Wszystkich Świętych to ważny i łączący mieszkańców zwyczaj kultywowany w większości polskich miast. Opole dotąd było pod tym względem wyjątkiem – tłumaczy przewodnicząca komitetu społecznego akcji, Beata Kubica.
Kwesta odbędzie się przy głównych wejściach na teren Cmentarza Komunalnego w Opolu-Półwsi w godzinach 9:00 – 17:00 oraz przy wejściu na cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w godzinach od 12.00 do 14.00. Rozpoczęcie zbiórki będzie miało charakter ekumeniczny.
– Wśród kwestujących będzie wiele znanych twarzy, m.in. ksiądz proboszcz Waldemar Klinger i ks. Wojciech Pracki. Wesprze ich prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek – wylicza Beata Kubica.
Nagrobki objęte rewitalizacją stanowią element dorobku historycznego Opola.
– W ramach prowadzonej zbiórki pieniędzy renowacją objęte zostaną dwa miejsca. Pierwszy to nagrobek Josepha Jackischa, słynnego opolskiego malarza. Tutaj istotna będzie praca konserwatorów, gdyż to nagrobek pochodzący z XIX w. Artysta został pochowany w 1862 r. Drugim obiektem jest zespół nagrobków sióstr franciszkanek szpitalnych. Tam przez 60 lat od 1895 r. sukcesywnie chowano zmarłe. W przeciwieństwie do nagrobka artysty, wykonane są z kamienia, więc prace renowacyjne będą nieco inne – mówi dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Joanna Filipczyk.
Organizatorom akcji zależy na tym, aby wprowadzić coroczną tradycję kwestowania, która w przyszłości pozwoli uchronić przed zniszczeniem przez upływający czas inne groby. Koszt rewitalizacji tych nagrobków może wynieść nawet 40 tys. zł. Każda złotówka się liczy.