REKLAMA

REKLAMA

Będąc na kwarantannie możesz zagłosować.

Osoby, które przebywają na kwarantannie, bądź obowiązkowej izolacji, mogą do jutra (23.06) wyrazić chęć głosowania korespondencyjnego. Przypominamy I tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 28 czerwca. Odbywać się będą w formie mieszanej – tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych. Z powodu pandemii COVID-19 część osób uprawnionych do głosowania w dniu wyborów może znajdować się na kwarantannie, dlatego PKW umożliwia im udział w wyborach w formie korespondencyjnej i wydłuża możliwość zgłaszania takiej chęci do 23 czerwca. Dla osób, które nie są na obowiązkowej kwarantannie, termin ten upłynął 16 czerwca.

W przypadku, gdy ktoś trafi na kwarantannę jutro – we wtorek 23 czerwca wieczorem, zamiar wzięcia udziału w wyborach może zgłosić do piątku – 26 czerwca. W przypadku, gdy ktoś na obowiązkową kwarantannę trafi w sobotę, PKW nie przewiduje możliwości przygotowania dla takiej osoby pakietu wyborczego – tłumaczy Grzegorz Marcjasz, sekretarz Miasta Opola.

Osoby na kwarantannie udział w wyborach, powinny zgłosić przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego. Istnieje także możliwość zgłoszenia pisemnego lub telefonicznego. Po dokonaniu zgłoszenia urzędnik lub listonosz dostarczy karty pod drzwi osoby znajdującej się w izolacji i osobiście uzgodni formę zwrotu karty. Istnieje możliwość natychmiastowego zwrotu pakietu osobie, która go dostarczyła. Wyborca będzie miał wtedy 10 minut na wypełnienie kart.

W sumie chęć głosowania korespondencyjnego w Opolu dotąd wyraziło ponad 630 osób i jest to absolutny rekord w porównaniu do każdych poprzednich wyborów.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły