Biało-czerwona. Dzisiaj Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Od kilkunastu lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomnijmy: biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.

Oficjalnie Dzień Flagi został wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Jest więc obchodzony między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym). Wybór akurat 2 maja nie był przypadkowy. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Jest to też podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętajmy też, że 2 maja był w PRL-u dniem obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku znosiła trzeciomajowe święto.

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Historia polskiej flagi jest długa. Początki sięgają X wieku, gdy polscy książęta używali chorągwi, ale miały one bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku.

Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe.

Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.

Pierwszą manifestacją, w czasie której niesiono biało-czerwone flagi, był pochód w Warszawie w 1916 roku, z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, które są czerwono-białe.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły