Boże Ciało, czyli manifestacja wiary. Opolanie przeszli w procesjach [GALERIA]

Procesje eucharystyczne maszerują ulicami wszystkich miast w Polsce. To piękna uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Po prostu Boże Ciało. Dzisiaj taka procesja przeszła także ulicami Opola.

To jedno z najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Manifestacja wiary. Skąd się wzięło? Bezpośredni przyczyną ustanowienia Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon z Francji. W 1209 roku miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Zostały one zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

W efekcie biskup Robert 37 lat później ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię, a w 1264 r. papież Urban IV bullą “Transiturus” ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie – wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych.

W Polsce tradycja Boże Ciała sięga 1320 roku. Jako pierwszy obchody wprowadził w diecezji krakowskiej bp Nanker. W XIV w. procesje odbywały się w Płocku. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. W naszym kraju święto obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły