Co nowego w bibliotece?

Konferencja naukowa dotycząca wybitnego polskiego kartografa, spotkanie autorskie, koncert kolęd oraz wernisaż wystawy. To wszystko czeka na czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i jej filii w nadchodzącym tygodniu.

We wtorek (30.01) w Sali konferencyjnej MBP o godz. 18.00 będzie miało miejsce spotkanie pt. „Niekończąca się reforma. Polska szkoła na łamach tygodników opinii 1989 – 2019” z dr. Dariuszem Gołębiowskim. Poprowadzi je dr Dorota Gajda-Szczegielniak – dyrektor V Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, wykładowca akademicki. Spotkanie skupione będzie wokół książki poruszającej m.in. tematykę reform polskiego szkolnictwa. Wieloletnia praktyka pedagogiczna Dariusza Gołębiewskiego oraz jego doświadczenia z kolejnymi reformami systemu edukacji stały się przyczynkiem do powstania pracy doktorskiej, którą autor obronił na Uniwersytecie Opolskim w 2022 r. Książka ukazała się nakładem Instytutu Śląskiego w Opolu pod koniec 2023 r.

W każdy wtorek (30.01) o godz. 17.15 w Oddziale przy placu Kopernika odbywają się cykliczne zajęcia pt. „Słucham – Czytam – Tworzę”. To zajęcia literacko-plastyczne, wspierające rozwój dziecka. Na każdych zajęciach w miłej atmosferze odbywają się zabawy z książką. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zapisy pod numerem telefonu: 512 270 685.

W środę (31.01) w samo południe MBP zaprasza na konferencję naukową pt. „O Eugeniuszu Romerze słów kilka”. To spotkanie poświęcone wybitnemu polskiemu kartografowi upamiętniające 70. rocznicę jego urodzin. W programie cykl wystąpień zaproszonych gości, m.in.: dr hab. Marek Białokur prof. UO,  dr hab. Danuta Lech-Kirstein prof. UO , dr Karolina Biedka, dr Andrzej Drzewiecki.

W czwartek (1.02) o godz. 12.00 w Galerii Zamostek rozpocznie się wernisaż pt. „Mickiewicza dwa oblicza”. To literacka wystawa prezentująca najstarsze wydania ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Będzie okazja by zobaczyć tom Poezje z 1929 roku w opracowaniu Stanisława Pigonia oraz Dziady wileńsko-kowieńskie w opracowaniu Henryka Szypra z 1948 roku. Zaprezentowane zostaną również reprinty pocztówek z krakowskiej inscenizacji Dziadów z 1901 roku. Ponadto obejrzeć będzie można Pana Tadeusza z ilustracjami  Michała Elwiro Andriollego (Lwów 1939) oraz nowsze wydania z pracami Jana Marcina Szancera, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia czy Stanisława Masłowskiego.

Jako ciekawostki zaprezentowane zostaną trzy nietypowe publikacje. Adam Mickiewicz: bryk bardzo niekonwencjonalny Łukasza Radeckiego, w której utwory poetyckie wieszcza po raz pierwszy możemy przeczytać prozą, Pan Tadeusz w XXI wieku Joanny Pawłowskiej, która zaproponowała w ułatwionej formie zrozumienie i przeczytanie epopei młodym odbiorcom, a także Mickiewiczowskie Dziady. Sceny dramatyczne: tak jak były grane w Teatrze Krakowskim z dnia 31 października 1901 w wydaniu Stanisława Wyspiańskiego. Ekspozycja będzie dostępna do końca lutego br.

W czwartek (01.02) o godz. 17.00 w Oddziale Dziecięco – Młodzieżowym kreatywne warsztaty tworzenia zinów. To plastyczno-literackie zajęcia tworzenia niezależnych publikacji, łączących tekst i rysunek. Grupa dla osób od 16-go roku życia.

Także (01.02) w budynku głównym MBP o godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Chóru MEDICANTO pt. „Z kolędą przez wieki”. Chór MEDICANTO powstał jesienią 2012 roku przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Opolu. Działa pod kierunkiem Elżbiety i Alfreda Willimów. Chór skupia wokół siebie lekarzy różnych specjalności oraz innych sympatyków muzyki chóralnej zajmujących się dziedzinami pokrewnymi medycynie z całej Opolszczyzny. Celem zespołu jest przyjemność udziału w śpiewie zbiorowym i zapoznanie się z kierunkami sztuki chóralnej świeckiej i sakralnej na przestrzeni wieków, od renesansu po współczesność. Repertuar chóru opiera się na dziełach polskich kompozytorów, m.in. Grzegorza G. Gorczyckiego, Fryderyka Chopina, Ignacego J. Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i najczęściej powstaje do tekstów poetyckich wieszczów polskich. Zespół ma także w repertuarze klasyczne utwory chóralne takich wirtuozów jak: Mozart, Haydn oraz opracowania utworów popularnych, ludowych i kolęd.

W piątek (02.02) na warsztaty dla dzieci pt. „Spotkania z Panią Bajką” zaprasza na godz. 17:00 Filia nr 5, przy ulicy Chabrów 58. To zajęcia dla najmłodszych czytelników i ich rodziców, podczas których wszyscy wspólnie czytają, bawią się i wykonują prace plastyczne. Na każdym spotkaniu poznają innego bohatera książkowego i zmieniają się w małych artystów. Pani Bajka czeka na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W sobotę (3.02) w samo południe w Pokoju Bajek MBP odbędą się – jak co tydzień zajęcia „Sobota z Mamą i Tatą” skierowane dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

fot. MBP Opole

Najnowsze artykuły