Cztery lata temu powstała nowa siedziba Centrum Dialogu Obywatelskiego

Cztery lata temu, 8 sierpnia 2019 roku, dokonano uroczystego otwarcia nowej siedziby Centrum Dialogu Obywatelskiego, które swoje miejsce znalazło w odnowionej, zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic: Krakowskiej i Damrota. Od pierwszego dnia to miejsce wyjątkowej aktywności opolskich organizacji pozarządowych, rad dzielnic i społeczników.

Od samego początku naczelniczką jest Dorota Piechowicz-Witoń. – Budynek ma cztery piętra, dla wydziału CDO jest cała druga kondygnacja, piętro niżej są sale konferencyjne, z zapleczem socjalnym a na trzecim piętrze i na parterze biura dla organizacji pozarządowych. Na IV piętrze, z czego jesteśmy szczególnie dumni, powstała Izba Pamięci Solidarności. Budynek jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy.

Przez minione cztery lata, wspólnie przedstawiciele urzędu oraz społeczników, realizują zadania i projekty kierowane do mieszkańców Opola. W budynku przy Damrota każdego dnia odbywało się spotkania, warsztaty, szkolenia z zakresu o jaki wnioskują sami mieszkańcy. Spotykają się różne grupy wiekowe, oferta jest bardzo różnorodna. Budynek daje też możliwość pracy w bardzo dobrych warunkach blisko 20 organizacjom, które korzystają z pomieszczeń biurowych. Setki organizacji i grup mieszkańców, rad dzielnic, ale i instytucji, korzysta z sal konferencyjnych.

To co udało się osiągnąć to wypracowanie solidnych i opartych na wzajemnych szacunku i zrozumieniu standardów współpracy. Każdego dnia trzeba mierzyć się z różnymi tematami, gdzie nie zawsze jest jedno pewne rozwiązanie. Jednak priorytetem tego miejsca zawsze pozostaje dialog.

– Słuchamy, rozmawiamy, wspólnie szukamy rozwiązania. W Opolu rośnie liczba organizacji pozarządowych, z sukcesami organizacje te sięgają po środki finansowe z innych źródeł niż miejski budżet. Organizacje mogą liczyć także na doradztwo prawne – dodaje Dorota Piechowicz-Witoń.

W budynku przy Damrota, w minionych czterech latach powstał również specjalistyczny punkt nieodpłatnej pomocy prawnej z mediacją. Prowadzone są też kursy dla cudzoziemców. To miejsce spotkań mieszkańców w ramach konsultacji społecznych, ale i wypracowywania założeń na przyszłość. Obywatelskie Opole ma wiele wymiarów, rozwijany jest budżet Obywatelski, profesjonalizują się rady dzielnic. Wciąż poszukiwane są też nowe rozwiązania informatyczne, a nowoczesne technologie sprawiają, że wiele spraw społecznicy mogą załatwić on-line, jak chociażby rezerwację Sali, która w poprzedniej siedzibie przy ulicy Koraszewskiego odbywała się w typowy sposób, czyli na papierze.

– Startujemy w konkursach zewnętrznych, których jurorzy doceniają zaangażowanie miasta Opola w sprawy obywatelskie (między innymi: Innowacje w Polityce czy Samorząd przyjazny kobietom – mówi zastępca Centrum Dialogu Obywatelskiego, Mirella Ulrich.

– Powstanie Centrum Dialogu Obywatelskiego było strzałem w dziesiątkę. Rozmachu nabrało wraz z przeprowadzką do pięknej kamienicy. Z bliska obserwuję, jak dzięki temu coraz lepiej współpracują ze sobą mieszkańcy, zrzeszeni w różnych organizacjach pozarządowych czy w dzielnicach. Centrum niesamowicie zaktywizowało opolan, za co pracownikom bardzo dziękuję. Dodatkowo cieszę się, że znalazło siedzibę w budynku, który przez lata straszył wyglądem, a dzisiaj jest prawdziwym centrum dialogu i współpracy – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły