Dlaczego tak, czyli motywacje polskich respondentów wyborczego sondażu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla Czasu na Opole  

Nasza redakcja jako jedyne medium w regionie zleciła sondażowe badania wyników wyborów do sejmu i senatu 2023. Już wiadomo, że sondaże OGB nie odbiegały od sondażu exit poll  IPSOS. Teraz, gdy powoli opada kurz wyborczej rywalizacji i staje się jasne, że wyborcy głosowali za zmianą władzy w Polsce i sposobu nią rządzenia, jest dobra chwila, by poznać co leżało u podstaw takich a nie innych decyzji elektoratu.  

Czy żyje sią wam gorzej niż osiem lat temu? 

Na to pytanie ankieterów, o tym, że zdecydowanie się im poprawiło odpowiedziało 58,3 proc wyborców PiS a już tylko 2,6 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i niewiele więcej, bo 3,1 proc. zwolenników Trzeciej Drogi. Oczywiście przy odpowiedzi   ”zdecydowanie gorzej” te proporcje się zmieniają. Tylko 2,8 proc wyborców PiS żyje się o wiele gorzej niż  ”za Tuska” a mimo to oddają swój glos na PiS. Zdecydowanie gorzej żyje się teraz aż 37 procentom zwolenników KO i blisko 26 procentom wyborców Trzeciej Drogi. Podsumowując: zdecydowanie gorzej żyje się teraz 21,3 proc. Polaków a zdecydowanie lepiej 19 procentom. 

Wolność kocham i rozumiem 

Czy dopuszcza pan(i) ograniczenie części wolności obywatelskich w celu zwiększenia bezpieczeństwa państwa? Dla takich praktyk nie ma wielkiego entuzjazmu właściwie we wszystkich głównych grupach wyborców. Nie i zdecydowanie na nie było aż 63,3 proc. wyborców PiS, 85,3 proc. wyborców KO i 83,4 proc. wyborców Trzeciej Drogi. Ograniczyć swoje prawa byłoby natomiast skłonnych 36,7 proc. zwolenników PIS-u, 14,7 proc, wyborców KO i 16,6 proc. wyborców Trzeciej Drogi. 

Najważniejsze zadania dla nowego rządu 

Dla wyborców KO i TD najbardziej istotne jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Tak stwierdziło odpowiednio 33,7 i 32,7 proc. ankietowanych. KPO ma natomiast znaczenie zaledwie dla 12,3 proc. ankietowanych zwolenników PiS.  

Zwolennicy opozycji demokratycznej oczekują też rozliczenia obecnej władzy, tak stwierdziło 33,1 proc. ankietowanych wyborców KO i 24,7 proc głosujących na TD. Takie oczekiwania ma natomiast zaledwie 3,5 proc. zwolenników PiS. 

Dla tych ostatnich najistotniejsze natomiast jest rozwiązanie kwestii nielegalnych migrantów i ochrona granic, na co wskazało 34,2 proc. badanych. Ten problem jako palący dostrzega zaledwie 4,3 proc. wyborców KO i 8,3 proc. wyborców TD. 

Wyborcom PiS bardzo zależy, by rząd przygotował państwo na ewentualną agresję ze strony Rosji – tak zaznaczyło 32,8 proc. ankietowanych. Ta kwestia jest w pierwszym rzędzie oczekiwań wobec rządu dla zaledwie 7,9 proc wyborców KO i 14,8 proc. wyborców TD. 

Konieczność poprawy stosunków międzynarodowych Polski, w tym z krajami UE oczekuje tylko 5,5 proc. wyborców PiS, 19,5 proc. wyborców KO i 14 proc wyborców TD.   

Lepszej ochrony polskiego rolnictwa przed ukraińskim impetem oczekuje 11,7 proc. wyborców PiS, 1,5 proc. wyborców KO i 5,3 proc, wyborców TD. 

Oczywiście we wszystkich tych zagadnieniach chodzi o kwestie pierwszorzędne. Jeśli na przykład ktoś w pierwszym rzędzie nie uważa, że przygotowanie kraju do obrony przed Rosją jest zadaniem pierwszoplanowym, nie oznacza wcale, że nie jest zadaniem ważnym w dłuższej perspektywie. Bo o to ankieterzy w ogóle nie pytali. 

My w Unii 

Aż 72,7 proc zwolenników PiS oczekuje większej samodzielności Polski w ramach struktur unijnych, natomiast aż 84,6 proc wyborców KO podkreśla konieczność większej z Unią współpracy. Podobnie myśli 75,5 proc wyborców TD. 

Jeśli przyjrzymy się wynikom sondażu OGB, widać z niego wyraźnie, że wspólny rząd PiS z którymkolwiek z dwóch największych opozycyjnych graczy po tych wyborach jest właściwie niemożliwy. Oczekiwania ich elektoratów bowiem całkowicie się rozjeżdżają. Widać natomiast dobrą platformę współpracy dla KO i Trzeciej Drogi. Choć to oczywiście tylko sondaż i rzecz jasna siła rzeczy  bardzo wyrywkowy.     

Najnowsze artykuły