Długa lista chętnych do pomagania

Mieszkańcy Opola po raz kolejny pokazali, że nie pozostają obojętni. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wczoraj uruchomił specjalne numery, na które można zgłaszać swoje potrzeby, ale i ofiarować pomoc. Cieszy się on bardzo dużą popularnością.

W ośrodku Interwencji Kryzysowej czynny jest numer (77 4556390 do 2, wew. 2), pod który mieszkańcy mogą zgłaszać się ze swoimi pomysłami i inicjatywami. – Dostaliśmy od wczoraj sporo telefonów od mieszkańców, zarówno tych młodszych oferujących swą pomoc, jak i starszych, którzy mówią nam o swoich potrzebach – mówi wicedyrektor MOPR, Małgorzata Kozak.

Wśród pomysłów jest chociażby szycie maseczek ochronnych, na które aktualnie poszukiwany jest materiał – może to być flizelina czy folia poddachowa. Poszukiwany jest także materiał medyczny. Głównym zadaniem maseczek ma być pomoc osobom z niższą odpornością psychiczną. Poczują się oni wtedy bezpieczniej, przebywając z osobami, które mają np. katar.

W Opolu mieszka nieco ponad 19 tysięcy osób powyżej 70. roku życia, które często zmagają się z samotnością czy też niepełnosprawnością. Właśnie dla nich uruchomiony został całodobowy dyżur psychologów (604 830 767), którzy służą rozmową w tej trudnej sytuacji.

Swoją pomoc oferują zarówno najmłodsi, jak i starsi. Chorągiew Opolska ZHP uruchomiła infolinię, pod którą osoby potrzebujące mogą zgłaszać swoje potrzeby. Harcerze są gotowi, aby pomóc przy robieniu zakupów, wyprowadzaniu psów, wyrzuceniu śmieci, opieki nad dzieckiem czy też przy korepetycjach online. Numery: 886 510 706, 513 900 013.

Gotowi do pracy są pracownicy Uniwersytetu Opolskiego wraz ze studentami pracy socjalnej z Fundacji „Spinacz”. Swoją pomoc zaoferowali także kibice Odry Opole ze Stowarzyszenia “Jedna Odra”.

Wszystkie numery z podziałem na dzielnice są dostępne także tutaj – KLIK.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły