Zapraszamy na Festiwal Filmowy Opolskie Lamy!

Już 7 października w naszym mieście rozpocznie się największe i najbardziej znane wydarzenie filmowe na Opolszczyźnie. Tym bardziej wyjątkowe, że to 20 już edycja tej imprezy, której celem jest szerzenie dorobku polskiej i światowej kinematografii.

– Bardzo się cieszymy, że to już 20 odsłona tego festiwalu, który z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjny i jeszcze bogatszy w różnego rodzaju wydarzenia. Jest to wielkie święto nie tylko filmu, ale i kultury, o czym świadczy choćby to, że niemal wszystkie miejskie instytucje kultury włączyły się w jego organizację – zauważa Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej.

W ciągu ośmiu dni imprezy zaplanowano pokazy najciekawszych polskich filmów ostatnich miesięcy, ekscytujące etiudy przyszłych mistrzów polskiego kina oraz bloki tematyczne przybliżające widzom m. in. kino włoskie czy ogólnie temat nadziei, który jest głównym motywem całego wydarzenia.

Niemniej najstarszą częścią wydarzenia jest Konkurs Główny. Biorą w nim udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem. Nagrody Grand Prix i wyróżnienia zostaną tutaj przyznane w trzech kategoriach: dramat, fabuła i animacja. Swoje pierwsze miejsca przyzna oczywiście również publiczność, która będzie wybierała zarówno z filmów amatorskich, jak i etiud.

Wciąż nowościami są (wszak wprowadzono je w roku ubiegłym) rozbudowany o pełny metraż wspomniany Konkurs Główny, a także kategoria Konkurs Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Tutaj laureatów także wybierze jury oraz publiczność.

Podczas Festiwalu odbywa się również cała masa wydarzeń towarzyszących: koncerty, wystawy, pokazy plenerowe, spotkania, a także pokazy filmowe oraz warsztaty dla dzieci. Pełen program znajduje się na stronie internetowej www.festiwal.opolskielamy.pl

– Myślę, że ta edycja festiwalu będzie szczególna, choćby dlatego, że staramy się by jak najwięcej osób odwiedziło nasze sale. Chcemy żeby jak najwięcej wydarzeń było dostępnych, łącznie z np. darmowymi wejściówkami na część z nich – tłumaczy Rafał Mościcki, dyrektor FFOL. – Jedyne zatem co może zatrzymać w domu to tylko brak chęci i czasu, bo jesteśmy dostępni dla każdego – dodaje z przymrużeniem oka.

Ważnym punktem programu jest również wręczenie nagrody Honorowej Lamy. Te trafiają do osób zasłużonych polskiej kinematografii, a wcześniej otrzymali je m. in. Marian Dziędziel, Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Jacek Bławut, Dorota Kędzierzawska i Maja Komorowska. W tym roku wyróżniona zostanie Lidia Duda, reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Autorka wielu znaczących dokumentów. Czuła na sprawy społeczne. Ceniona za portrety psychologiczne filmowych bohaterów.

Pokazy stacjonarne zaplanowano w wielu miejscach Opola, jak choćby w kinach: Meduza, Studio, Helios (sale w Solarisie i Karolince) czy też w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Muzeum Polskiej Piosenki oraz Galerii Sztuki Współczesnej.

Najnowsze artykuły