Grupa “SPEED” na drogach Opolszczyzny

Grupa “SPEED” działa na terenie województwa opolskiego już od blisko roku. Powołana została do zwalczania najniebezpieczniejszych zachowań na drodze, w tym do walki z piratami drogowymi.

Policjanci z grupy „Speed” kierowani są w te rejony naszego województwa, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania prędkości. To także miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań grupy„SPEED” należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;
  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Na Opolszczyźnie policjanci z grupy “SPEED” podzieleni są na osiem grup. Są to komendy w: Opolu, Brzegu, Kluczborku, Oleśnie, Nysie, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich oraz Kędzierzynie -Koźlu. Funkcjonariusze z tych grup jeżdżą po wszystkich drogach naszego województwa.

Tegoroczny bilans działań grupy „SPEED” to blisko 7 000 kontroli drogowych, ujawnionych 6 200 wykroczeń, zatrzymanych 200 dowodów rejestracyjnych i ponad 150 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h. To także ujawnionych 30 przestępstw, gdzie kierowcy wsiedli do samochodu pod wpływem alkoholu, nie zatrzymali się do kontroli drogowej czy też prowadzili pojazd pomimo cofniętych uprawnień.

Funkcjonariusze wykorzystują różne źródła – również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Najnowsze artykuły