Książę Władysław II Opolski stanie przed swoim zamkiem

Przed Zamkiem Górnym w Opolu stanie pomnik księcia Władysława II Opolskiego, fundatora klasztoru Paulinów i budowniczego zamku.

Projekt pomnika jest już gotowy. Sąd konkursowy ogłosił dziś wyniki konkursu na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego pomnika Władysława II, księcia opolskiego w Opolu. Na konkurs wpłynęło 20 zgłoszeń, jednak prac z projektem było  12. Trzy z nich nie spełniły wymogów formalnych. W efekcie ocenianych było dziewięć  prac.

Na czele kapituły “zasiadał” prof. Mariusz Białecki z ASP Gdańsk, a wśród sędziów byli m.in. prof. Marian Molenda z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisław Sławomir Nicieja – kustosz Wzgórza Uniwersyteckiego, czy Elżbieta Molak – opolski wojewódzki konserwator zabytków.

Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę pracy Studia Rzeźby Macieja Jagodzińskiego – Jagenmeer z Torunia. II nagroda trafiła do artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza, a III nagroda do zespołu autorskiego Lyubomira Grigorova. Poza tym wyróżniono pracę Michała Misiaszka.

Zwycięski projekt najprawdopodobniej zostanie zrealizowany. Postać księcia będzie miała 2,5 metra i zostanie wykonana z brązu. Stanie na skwerze przed Zamkiem Górnym, a koszt powstania będzie oscylował w okolicach 350 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że teren Zamku Górnego w Opolu zrewitalizowano pod koniec 2018 roku. Obecnie jest to jedna z atrakcji turystycznych Opola. Władze miasta postanowiły upamiętnić księcia Władysława II Opolskiego. To na jego polecenie wybudowano przecież Zamek Górny, a książę mieszkał w nim do swojej śmierci w 1401 roku.  Warto też pamiętać, że Władysław II Opolski został pochowany w opolskim kościele franciszkanów, jednak do naszych czasów nie zachował się jego nagrobek.

Książę jest poza tym fundatorem klasztoru paulinów w Częstochowie na wzgórzu, nazywanym od 1388 r. Jasną Górą. „Opolczyk” nadał zakonnikom dwie wsie oraz dziesięcinę celną i zbożową. Pragnął z klasztoru uczynić centrum religijne księstwa, dlatego w 1384 r. sprowadził z ruskiego Bełza cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który już wtedy cieszył się olbrzymią sławą. Opolski książę złożył go w klasztorze 31 sierpnia 1384.

https://www.facebook.com/MiastoOpole/videos/611258143004962/

Najnowsze artykuły